Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 24 czerwca 2022 r.

2022-06-29 07:39
Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 24 czerwca 2022 r.

Afrykański pomór świń należy do chorób zakaźnych zwierząt zwalczanych z urzędu,wymienionych w załączniku nr 2 poz. 12 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. 2020 r. poz. 1421). Realizacja odstrzału sanitarnego dzików na wskazanym w rozporządzeniu obszarze jest konieczna ze względu na aktualną sytuację epizootyczną dotyczącą ASF na terenie Rzeczypospolitej Polski oraz stwierdzenie przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w Republice Słowacji, na obszarze zlokalizowanym w bardzo bliskiej odległości od granicy Polski. Wystąpienie afrykańskiego pomoru świń powoduje ogromne straty gospodarcze związane z upadkami zwierząt, wysokimi kosztami zwalczania choroby, czy ograniczeniami w przemieszczaniu świń. W związku z powyższym, w celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń oraz zmniejszenia ryzyka przedostania się wirusa ASF na teren woj. małopolskiego, konieczne jest zintensyfikowanie odstrzału sanitarnego dzików, zgodnie z wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii. Rozporządzenie wydaje się na wniosek Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 22 czerwca 2022, znak: WIW- ChZ.913.24.28.2022.

Rozporządzenie

Uzasadnienie