Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Poznaj Powiat Brzeski


W skład powiatu wchodzą miasto i gmina Brzesko, miasto i gmina Czchów oraz gminy: Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa, a zamieszkuje go nieco ponad 93 tys. ludzi. Powiat jest położony na styku dwóch krain geograficznych, których granicę wyznacza przecinająca go autostrada A4.

Na północy powiatu rozciąga się nizinna, żyzna i malownicza Kotlina Sandomierska, a zachodnie granice oparte są o brzeg Wisły. Południowa część to malownicze Pogórze Wiśnickie, będące częścią polskich Karpat. Tu granice powiatu wyznacza jedna z najpiękniejszych polskich rzek górskich – Dunajec. Malownicze pagórki, piękny i czysty Dunajec, zbiornik wodny w Czchowie i niemal górski charakter gminy Iwkowa przyciągają wielu turystów, którzy chcą aktywnie spędzić czas na łonie przyrody, wędrując pieszo, uprawiając turystykę rowerową, korzystając z atrakcji sportów wodnych, jazdy konnej i wielu innych propozycji z bogatej oferty turystycznej.

Powiat Brzeski oferuje bardzo wiele różnorodnych atrakcji i każdy znajdzie coś dla siebie. Atutem jest znakomita dostępność komunikacyjna. Do Brzeska można dojechać autostradą A4 lub nowoczesną linią kolejową, a następnie dotrzeć do dowolnego miejsca świetnie rozwiniętą i komfortową siecią dróg lokalnych. Na miejscu turysta znajdzie bogatą ofertę gastronomiczno-hotelową oraz dziesiątki obiektów agroturystycznych. Przez powiat przebiegają międzynarodowe szlaki rowerowe Euro Velo 4 i Euro Velo 11 oraz sieć szlaków lokalnych, jak Wiślana Trasa Rowerowa, Velo Dunajec i wiele innych. Przez Brzesko prowadzi również najbardziej znany na świecie szlak pielgrzymkowy – szlak Jakubowy.

Najbardziej rozpoznawalnym produktem ziemi brzeskiej jest warzone tu od 1845 roku piwo Okocim, a zabytkowa część browaru, założonego przez Barona Goetza, jest jedną z atrakcji historycznych Brzeska. W Powiecie jest także wiele ciekawych obiektów historycznych. Jednymi z najcenniejszych są zamek w Dębnie, pałac Goetzów w Brzesku, Baszta w Czchowie czy Dwór w Dołędze. Jest również kilka pięknych, drewnianych kościołów, które włączone są do szlaku architektury drewnianej oraz niezliczona ilość pięknych 18- i 19-wiecznych kapliczek przydrożnych. Celem wielu pielgrzymek i ważnym miejscem kultu jest Szczepanów, gdzie urodził się święty Stanisław – patron Polski. Turyści i pielgrzymi znajdą tu piękną bazylikę oraz kaplicę upamiętniającą miejsce narodzin i cudowne źródełko w miejscu urodzin świętego.

Niezwykle interesująca jest również oferta kulturalna i kulinarna. Na terenie powiatu odbywa się wiele imprez pokazujących kulturowe bogactwo tych terenów. Najbardziej znane wydarzenia to Święto Chleba w Brzesku, Święto Suszonej Śliwki w Iwkowej, Turniej Rycerski w Dębnie, Święto Grzyba w Borzęcinie, Baszta Jazz w Czchowie i Krakowski Wianek w Szczurowej.

Zobacz galerię