Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

bip.jpgmalopolska.jpgpowiat-leborski.jpgpwsznt.jpgwirtualny-spacer.jpgzwiazek-powiatow.jpgcaf.jpgprow.jpgwybory-1.jpglogo.jpgepuap.jpgsport.jpg

Powiat Brzeski Media

fb.pnginstagram.pngyt-logo.png

Informacja ogólna

 


Powiat brzeski swymi początkami sięga 1867 roku, kiedy to został utworzony w wyniku reformy administracyjnej i sądowej państwa austriackiego. Obszarowo znacznie odbiegał jednak od stanu współczesnego. Jego granice, obejmowały również okolice Zakliczyna, Wojnicza oraz Radłowa. W takim stanie przetrwał okres zaborów, okres międzywojenny i powojenny, aż do 1975 r. Po reformie administracyjnej państwa w 1999 r. Brzesko stało się ponownie stolicą powiatu brzeskiego.

Powiat brzeski położony jest w północno-wschodniej części województwa małopolskiego. Obecnie zajmuje obszar 590 km2, na którym zamieszkuje blisko 90 tyś. mieszkańców. W skład jego wchodzi 7 gmin, które rozlokowane są wzdłuż ważnych szlaków komunikacyjnych: drogi nr 4 Zgorzelec-Medyka, nr 768 Brzesko-Szczurowa i dalej na Kielce oraz nr 75 Brzesko-Nowy Sącz-Krynica.

Powiat brzeski tworzą: miasto i gmina Brzesko, miasto i gmina Czchów oraz gminy: Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa. 

KAPITAL_LUDZKI.png

fundusz_spojnosci.png

Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013
pt. „CAF – podstawa doskonalenia małopolskich JST”,
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12