Nowe wzory oferty i sprawozdania dla NGO

2019-12-11 09:28
Nowe wzory oferty i sprawozdania dla NGO

Wczoraj w sali konferencyjnej PCE odbyło się szkolenie dla przedstawicieli NGO w powiecie brzeskim. Spotkanie zostało zorganizowane w związku ze zmianami wprowadzonymi we wzorach oferty, umowy i sprawozdania z realizacji zadania publicznego. Zmiany ujęte w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie miały na celu dostosowanie ww. wzorów dokumentów do wymogów ustawowych oraz uproszczeń i nieobciążania oferenta nadmiernymi obowiązkami – takie uzasadnienie pojawiło się przy projekcie rozporządzenia.

Szkolenie poprowadził pan Artur Gluziński – doświadczony szkoleniowiec w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi, jak również były pracownik Ministerstwa Pracy Polityki Społecznej. Autor książki "Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie". Powołany przez Ministra Rozwoju Regionalnego na eksperta do oceny projektów realizowanych w ramach programów operacyjnych na lata 2007-2013. Uczestniczy w ocenie projektów składanych w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Współpracuje na co dzień z organami administracji publicznej: m.in. Ministerstwem Obrony Narodowej, Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Regionalną Izbą Obrachunkową w Katowicach i Poznaniu, Urzędami Marszałkowskimi (m.in. woj. śląskie, podkarpackie, opolskie) licznymi urzędami miast (m.in. Kraków, Katowice, Świnoujście, Warszawa, Poznań, Wrocław, Zielona Góra, Płock, Sopot, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Tarnów) i gmin oraz starostwami powiatowymi.

Powiat Brzeski od kilkunastu lat wypełnia zadanie nałożone na JST w ustawie o samorządzie powiatowym, tj. współpraca z organizacjami pozarządowymi, jak również w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Współpraca ta odbywa się zarówno w formie finansowej jak i pozafinansowej. Największym zainteresowaniem cieszą się konkursy ofert dla organizacji pozarządowych, ogłaszane rokrocznie przez Powiat Brzeski od 2006 roku. Z biegiem lat organizacje coraz śmielej sięgają po środki dla nich przeznaczone

Zakresy w jakich organizacje mogą składać wnioski są od lat praktycznie niezmienne bowiem to one cieszą się Państwa największym zaufaniem i zalicza się do nich:

• ochrona i promocja zdrowia,
  • wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej,
  • kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
  • podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
  • ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego.

W Powiecie Brzeskim działa dużo organizacji pozarządowych. Obecnie zarejestrowanych jest  blisko 360 NGO z różnym statutem. Wśród nich jest:

• 120 - stowarzyszeń zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym,
  • 16 - fundacji,
  • 26 - stowarzyszeń zwykłych, których ewidencję prowadzi Starosta Brzeski,
  • 66 - Ochotniczych Straży Pożarnych,
  • 55 - Uczniowskich Klubów Sportowych,
  • 42 - Klubów Sportowych zarejestrowanych w KRS,
  • 34 - Klubów Sportowych nie przewidujących prowadzenia działalności.

Nowe wzory: