Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

„Pamiętaj, żeś miał honor być Kadetem”

2015-05-04 10:47
„Pamiętaj, żeś miał honor być Kadetem”

Kadeci ślubowali wierność Ojczyźnie, a po mszy św. kadeci ofiarowali krzyż kadecki Świętej Królowej Jadwidze, prosząc ją o wstawiennictwo. Uroczystościom patronował m.in. Marszałek Sejmu i Wojewoda Małopolski, Małopolski Kurator Oświaty oraz swoją obecnością zaszczycił prezes Światowego Związku Kadetów w Londynie, Kanadzie  i Palestynie Leszek Kot.

Liceum Akademickie Korpusu Kadetów nawiązuje do tradycji szkoły rycerskiej Korpusu Kadetów II RP oraz Junackiej Szkoły Kadetów w Palestynie i Londynie.

Szkoła rycerska powstała w 1765 roku dzięki staraniom króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kierowany przez księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego Korpus Kadetów, bo tak również nazywano tę szkołę, nawiązywał do modelu zaproponowanego przez Collegium Nobillium. Była to pierwsza w Rzeczypospolitej szkoła świecka, która nie tylko przygotowywała do służby wojskowej, ale dawała wszechstronną wiedzę oraz kształtowała postawy patriotyczne i moralne. Hymnem szkoły rycerskiej był wiersz Ignacego Krasickiego „ Święta miłości kochanej ojczyzny”, który wskazywał najważniejsze wartości – służbę dla kraju traktowano jako zaszczyt oraz obowiązek poświęcenia dla ojczyzny, nawet życia. Z tej szkoły wychodzili późniejszy reformatorzy kraju, bojownicy o wolność – spiskowcy i powstańcy. W trudnym okresie niewoli, kiedy to zaborcy uniemożliwiali działalność szkoły kadeckiej, jej odrodzenie nastąpiło po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Rozkazem z dnia 25 lipca 1919 roku Szkoła Podchorążych w Krakowie przemianowana została na Korpus Kadetów nr 1 z siedzibą we Lwowie od 1921 roku. W tym czasie powstał w Modlinie Korpus Kadetów nr 2, który od 1927 roku mieścił się w Chełmnie, a 1 września 1925 roku powołano do życia Korpus Kadetów nr 3 w Rawiczu. Zgodnie ze statutem ogłoszonym w 1922 roku szkoły te były gimnazjami wojskowymi, posiadającymi prawa publiczne. Łączyły one program gimnazjum stopnia wyższego w klasach 4-7 typu matematyczno - przyrodniczego z wychowaniem i przysposobieniem wojskowym w zakresie szkoły podchorążych. Zadaniem ich było przygotowanie młodzieży do studiów wyższych i zasilanie szkół wojskowych kandydatami na oficerów zawodowych.

W czasie wojny w 1942 roku dowództwo Armii Polskiej na wschodzie wydało rozkaz zorganizowania Junackich Szkół Kadetów. Były to szkoły wojskowe podlegające regulaminom wojskowym, a uczniowie czuli się żołnierzami. Celem i zadaniem Junackiej Szkoły Kadetów było wychowanie pełnowartościowego twórczego obywatela, o silnym charakterze, inicjatywie i przedsiębiorczości, poczuciu obowiązku, odpowiedzialności i dyscypliny społecznej. Szkoły te realizując program ogólnokształcący miały również przygotować do wyższych studiów lub do zawodu przez kształcenie techniczne.

Liceum Akademickie Korpusu Kadetów powstało w 2010 roku z inicjatywy bp. gen. prof. Tadeusza Płoskiego kapelana wojska polskiego i gen. Franciszka Gągora szefa Sztabu Generalnego. Po ich tragicznej śmierci dyrektorem szkoły został ks. płk dr Marek Wesołowski kapelan Biura Ochrony Rządu.
 Liceum Akademickie Korpusu Kadetów w Łysej Górze czerpie znakomite wzorce z historii. Nawiązuje do tradycji szkół kadeckich, zapewniając uczniom – kadetom, zdobywanie wiedzy na wysokim poziomie, a także wychowanie w duchu poszanowania patriotycznych wartości, miłości Boga i szacunku do bliźniego oraz tradycji wojskowych. Oprócz kształcenia ogólnego z rozszerzonym programem przedmiotów ścisłych i języków obcych, liceum prowadzi szkolenia wojskowe. Młodzież może także rozwijać swoje pasje w różnych kołach zainteresowań. Liceum Akademickie Korpusu Kadetów podpisało umowę o współpracy z wieloma uczelniami jak: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Politechnika Krakowska, a przede wszystkim z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie, Akademią Obrony Narodowej w Warszawie czy Wyższą Szkołą Oficerską we Wrocławiu. Ponadto podpisano umowy i listy intencyjne z jednostkami wojskowymi i szkołami korpusu kadetów z innych państw. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w olimpiadach organizowanych przez wyższe uczelnie m.in. WAT, UJ czy też Ministerstwo Obrony Narodowej i zajmują wysokie miejsca w finale. Nasi absolwenci dostają się na studia na WAT, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Śląski czy też studia lotnicze w Dęblinie w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych. W rankingu szkół przeprowadzonym przez czasopismo „Perspektywy” w roku szkolnym 2014/2015 LAKK, w Małopolsce uplasowało się na 20 miejscu, w ogólnopolskim na pozycji 303, a wśród szkół o profilu wojskowym zajmuje 3 miejsce w Polsce po Liceum Marynarki Wojennej w Gdyni i Liceum Lotniczym w Dęblinie. W tym roku szkoła obchodzi 5-lecie istnienia chociaż nawiązuje do 250-letniej tradycji Szkoły Rycerskiej. Wystarczy powiedzieć, że absolwentami szkół kadeckich byli tak wielcy Polacy jak Tadeusz Kościuszko, mjr Henryk Dobrzański, Hubal, płk  Łukasz Ciepliński i 16-letni Karol Chodkiewicz bohater Wiritutti Military. Warto aby ta piękna tradycja szkół kadeckich znalazła kontynuację na ziemi tarnowsko-brzeskiej.
Roman Głowacki