Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

XIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego`

2012-05-24 11:10
XIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego`

W towarzystwie miejscowego przewodnika będzie można zwiedzić m.in. Łosie, gdzie w sobotę odbędzie się spotkanie z maziarzami. Opowiedzą oni o swoich podróżach wozami maziarskimi oraz tradycjach i obyczajach związanych z handlem mazią. W ciągu całego weekendu chętni będą mogli przejechać się wozem maziarskim po Łosiu oraz spróbować specjałów kuchni łemkowskiej.

Historię cerkwi greckokatolickiej w Bartnem przybliży przewodnik oprowadzający w oba dni po obiekcie. W niedzielę będzie można wysłuchać interesującego wykładu dr Agnieszki Gronek, poświęconego analizie znaczenia poszczególnych elementów XVIII-wiecznego ikonostasu, który łączy w sobie tradycje chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. A ponadto wybrać się na wycieczkę do kamieniołomu na Maguryczu Wysokim, prowadzoną przez dr. Tadeusza Łopatkiewicza, specjalistę z zakresu etnografii Karpat.

W Nowym Sączu warto odwiedzić dwa wyjątkowe obiekty – zbór ewangelicki oraz kościół rzymskokatolicki. W zborze niemałą atrakcją będzie możliwość wejścia na emporę, zazwyczaj niedostępną dla zwiedzających. Będzie można także wysłuchać wykładu dr Lucyny Rotter dotyczącego estetyki oraz symboliki strojów kolonistów niemieckich. O dawnej obrzędowości pogrzebowej opowie natomiast prof. dr hab. ks. Józef Marecki z Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII, którego wykład odbędzie się w kościele rzymskokatolickim z Łososiny Dolnej.

Dla wielbicieli kultury ludowej wyjątkowo interesująca będzie zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu, po której oprowadzi gości wnuczka malarki. W sobotę etnograf Teresa Komornicka-Rościszewska poprowadzi spotkanie z zalipiańskimi malarkami.

Z kolei miłośnicy historii z pewnością chętnie udadzą się do dworu w Dołędze, będącego świadkiem wielu niezwykłych wydarzeń. Jednemu z nich, rabacji chłopskiej z 1846 r., poświęcony będzie osobny wykład, który wygłosi kustosz dworu – Władysław Konieczny. Można będzie także wziąć udział w warsztatach botanicznych Świat roślin parkowych i wielu innych wydarzeniach. Niektóre punkty programu są objęte rezerwacją, której można dokonać telefonicznie (tel.: 12 423 35 55) w dniach 21–25 maja, w godz. 10.00–17.00.

Biorąc udział w Dniach Dziedzictwa warto także robić zdjęcia detalom architektonicznym, fakturze drewna, ornamentyce i wziąć udział konkursie fotograficznym „Sęk w interpretacji”, w którym do wygrania jest aparat Leica.

Partnerami Małopolskiego Instytutu Kultury, organizatora wydarzenia, a jednocześnie gospodarzami obiektów, jest sześć małopolskich muzeów: Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

>>>Pobierz Program XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego<<<