Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wielki wybuch

2014-05-12 14:16
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wielki wybuch


W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej motywem przewodnim XVI edycji Dni Dziedzictwa, zatytułowanej Wielki wybuch 1914–1918,jest historia tego okresu. Podczas dwóch majowych weekendów (17–18 maja 2014 r. oraz 24–25 maja 2014 r.) zostaną pokazane nie tylko zabytki militarne, ale także obiekty świadczące o wielkiej zmianie i rozwoju cywilizacyjnym, dla których Wielka Wojna była bezpośrednim impulsem.
W każdym z dziesięciu miejsc, które zostały wybrane, będą Państwo mieli okazję poznać nie tylko historię zabytków z lat 1914–1918, ale również losy ich gospodarzy i postaci z nimi związanych, którzy wpłynęli na kształt życia gospodarczego, obywatelskiego i artystycznego tego okresu. W ciekawy sposób opowiedzą o nich przewodnicy – pasjonaci i eksperci.  
Zapraszamy również do udziału w warsztatach, plenerach i pokazach, które przyczynią się do lepszego poznania prezentowanych miejsc. Część z nich przygotowywana jest z myślą o dzieciach. Zwiedzanie tegorocznych zabytków uatrakcyjnią też miniwystawy, spotkania, koncerty, spacery oraz wycieczki tematyczne. Nie zabraknie także okazji do spróbowania lokalnych przysmaków.
W dniach 17–18 maja w Tarnowie i jego okolicach będzie można zobaczyć trzy obiekty: pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku, zespół Tarnowskich Wodociągów oraz cmentarz wojskowy nr 192 w Lubince. Zapowiedzią Dni będzie spacer Ulicami i zaułkami Tarnowa galicyjskiego prowadzony przez historyka miasta i regionu Antoniego Sypka, który odbędzie się już 11 maja.
Pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku to dawna rezydencja właściciela jednego z największych browarów w Monarchii Austro-Węgierskiej, barona Jana Albina Goetza-Okocimskiego. Pierwszowojenna zawierucha na krótko uczyniła z pałacu tymczasowy sztab generalny kolejnych armii, najpierw rosyjskiej, potem austro-węgierskiej. Podczas oprowadzań będzie można podziwiać wskrzeszony blask pałacowych wnętrz z pięknie odrestaurowanymi detalami architektonicznymi. Niepowtarzalną okazją będzie możliwość zwiedzenia Browaru Okocim.
Kolejnym obiektem prezentowanym podczas XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będzie zespół Tarnowskich Wodociągów sięgający swymi początkami połowy XV wieku. Pięknie zachowana architektura przemysłowa i zabytki techniki to nie jedyny atut Tarnowskich Wodociągów. Należą do nich także ludzie i związane z nimi barwne historie, o których usłyszymy od Gospodarzy i specjalistów podczas oprowadzań po głównym budynku dyrekcji, tzw. Białym Domu. Zaplanowano także objazdy po całym kompleksie wodociągów, podczas którego będzie można zwiedzić zbiornik wody pitnej w Krzyżu i halę pomp w Świerczkowie.
Obiektem tegorocznych Dni Dziedzictwa będzie także cmentarz wojskowy nr 192 w Lubince, uznawany za jedną z piękniejszych żołnierskich nekropolii na terenie powiatu tarnowskiego. Przybywający podczas Dni do Lubinki będą mogli wziąć udział w oprowadzaniach pasjonata Tomasza Woźnego, a także w spacerach historycznych z dziennikarką i historyczką sztuki Agnieszką Partridge. Dla osób, które zechcą poznać okolicę i zobaczyć inne przykłady działalności austriackich architektów i budowniczych w VI Okręgu Cmentarnym Tarnów, przygotowano objazdową wycieczkę po cmentarzach wojskowych w gminie Pleśna, w programie której znalazły się m.in. cmentarz nr 171 w Łowczówku (Legionistów), cmentarz nr 185 w Lichwinie („Głowa Cukru”) i kompleks cmentarny nr 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej.

Szczegółowe informacje w programie na stronie www.dnidziedzictwa.pl

Już po raz trzeci organizatorzy  zaproszają Państwa do lektury bezpłatnej publikacji autorstwa Katarzyny Kobylarczyk, dziennikarki i reportażystki. Tegoroczne wydawnictwo w inspirujący sposób prezentuje losy postaci i zabytków podczas I wojny światowej. Książkę będzie można otrzymać wraz z pamiątkową pieczątką w punktach informacyjnych przy wszystkich obiektach XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tam też oczekiwać będą na Państwa wolontariusze ubrani w niebieskie koszulki MIK.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Niektóre punkty programu są objęte rezerwacją.

W imieniu Małopolskiego Instytutu Kultury, Samorządu Województwa Małopolskiego, Gospodarzy obiektów oraz całej społeczności lokalnej serdecznie zapraszamy.

Małopolski Instytut Kultury
tel. 12 422 18 84
instytut@mik.krakow.pl
ul. Karmelicka 27

www.mik.krakow.pl
www.dnidziedzictwa.pl