
Wczoraj w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku odbyło się uroczyste podpisanie umów z organizacjami pozarządowymi, którym w tym roku Powiat Brzeski przyznał dotacje na realizację zadań publicznych.
Współpraca Powiatu Brzeskiego z organizacjami pozarządowymi od lat układa się znakomicie. Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych nie traci swojej popularności. Wsparcie i zaangażowanie Powiatu w działalność lokalnych NGO ma swoje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie złożonych ofert oraz kolejnych kwotach dotacji, jakie Powiat rezerwuje w budżecie. W tym roku pula funduszy wyniosła 300 tysięcy złotych.
Starosta Andrzej Potępa przywitał zebranych gości oraz podsumował tegoroczny konkurs, w ramach którego wpłynęło aż 103 oferty (to o 24 więcej niż w roku poprzednim!) w czterech zakresach tematycznych:
- ochrona i promocja zdrowia,
- kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
- wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej,
- ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego.
Jak zaznaczył podczas spotkania Starosta Brzeski, oferty zostały przygotowane profesjonalnie i solidnie, a same projekty są oryginalne, ambitne i bardzo potrzebne. Z uwagi na tą pozytywną tendencję Powiat z roku na rok zwiększa pulę środków. Ta forma wsparcia nie tylko wpływa na podnoszenie zaangażowania w życie społeczne, ale skutkuje bardzo różnorodnym kalendarzem wydarzeń – od meczy piłkarskich, po koncerty, zajęcia artystyczne, aż do bezpłatnych badań profilaktycznych i konferencji naukowych. W praktyce prawie w każdej miejscowości powiatu brzeskiego przez cały rok odbywają się eventy adresowane do naszych mieszkańców.
W tegorocznym konkursie najwięcej pieniędzy Komisja przyznała na realizację zadań w zakresie kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa narodowego – 120 tys. złotych. W ramach tej dziedziny wpłynęło aż 32 wnioski. Na organizację imprez, zawodów, turniejów, prowadzenie zajęć sportowych, propagowanie wśród dzieci i młodzieży aktywności ruchowej oraz aktywizowanie osób niepełnosprawnych do uprawiania sportu przyznano w sumie 110 tys. złotych. Dokładnie 50 tys. złotych przeznaczono na realizację zadań dotyczących ochrony i promocji zdrowia. Natomiast pula środków w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego wyniosła 20 tys. złotych.