To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów przychodni POZ przy Szpitalu Powiatowym w Brzesku. Od kilku tygodni pacjenci, którzy trafiają do lekarza rodzinnego, są objęci opieką koordynowaną. Pozwala ona na szybsze i skuteczniejsze diagnozowanie, ale także zdecydowanie ułatwia dostęp do specjalisty.
W ramach opieki koordynowanej lekarz rodzinny ma możliwość skierowania pacjenta na badania, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla specjalistów. Dotyczy to działań w zakresie: kardiologii, pulmonologii, diabetologii i endokrynologii.
W efekcie zdecydowanie skraca się czas na diagnostykę, pozwala to też na szybsze postawienie właściwej diagnozy i co jest szczególnie ważne dla pacjenta, w krótszym czasie zostaje wprowadzone właściwe leczenie - mówi lek. med. Bartosz Malisz koordynator pracy przychodni POZ w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.
Do tej pory pacjent, który trafiał do lekarza rodzinnego ze skomplikowaną zmianą chorobową, był przekierowywany do lekarza specjalisty. Sam musiał się zarejestrować i dość długo oczekiwać na termin wizyty u wskazanego lekarza. Do tego dochodziły jeszcze badania, które zlecał lekarz specjalista, potrzebne do postawienia właściwej diagnozy. To wszystko trwało wiele tygodni, a nawet miesięcy.
Teraz konieczne badania zleca już lekarz rodzinny, który w razie potrzeby konsultuje się ze specjalistą. W bardziej skomplikowanych przypadkach, kiedy potrzebna jest szczegółowa konsultacja, pacjent jest oczywiście umawiany do lekarza specjalisty. Wszystko to odbywa się jednak w ramach jednej rejestracji.
To jest trochę tak, że tego naszego pacjenta prowadzimy za rękę, pomagamy tu w przejściu przez ścieżkę diagnostyczną – dodaje lek. med. Bartosz Malisz.
Wprowadzenie opieki koordynowanej sprawiło, że czas oczekiwania na poszczególne badania zdecydowanie się skrócił. To już nie kilka miesięcy, ale w zależności od badania od tygodnia do miesiąca.
Z pomocy wszystkich przychodni POZ działających przy szpitalu korzysta ponad 20 tys. pacjentów.