Wystawa #ŚląskWspólnaSprawa

2022-06-24 08:04
Wystawa #ŚląskWspólnaSprawa

Biuro Programu „Niepodległa” i Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego zapraszają do korzystania z wystawy #ŚląskWspólnaSprawa. Szesnaście plansz opowiada o Górnym Śląsku w II Rzeczpospolitej – wydarzeniach związanych z przyłączeniem regionu w granice Polski, bohaterach lat 1918-1939 oraz życiu codziennym na ulicach śląskich miast. Ekspozycja dostępna jest bezpłatnie do pobrania w wersji do druku.

Wystawa jest przeznaczona m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego, samorządowych instytucji kultury, szkół i organizacji pozarządowych. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze A1 (59,4 cm x 84,1 cm), jednak doskonałą jakość zachowują także w mniejszych formatach.

Wystawę można pobrać ze strony: https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/slaskwspolnasprawa-bezplatna-wystawa-o-slasku-w-ii-rp-do-pobrania/
Wystawa „#ŚląskWspólnaSprawa” to materiał popularnonaukowy, który omawia proces odbudowy polskiej państwowości i włączenia części Górnego Śląska w granice II Rzeczpospolitej oraz roli tego wyjątkowego regionu w historii Polski. Ekspozycja przypomina najważniejsze fakty i postaci historyczne, przybliża elementy tradycji, jak i nowych ówcześnie zjawisk. Sporo miejsca poświęcono architekturze i kulturze, które wyróżniały się na tle II Rzeczpospolitej.

Teksty stworzył zespół doskonałych specjalistów z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, a wystawę ilustrują archiwalne zdjęcia i grafiki sprzed stu lat. Nie brakuje ciekawostek i informacji, gdzie dziś można szukać śladów międzywojennego Śląska. Ekspozycja składa się z 16 plansz:
• Plansza tytułowa
• Trzy powstania śląskie i plebiscyt
• Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę
• Administracja śląska
• Sejm Śląski – symbol autonomii
• Gospodarcze serce kraju
• Edukacja i kultura – nowe inicjatywy
• Symbol nowoczesności: Muzeum Śląskie
• Modernizm nie tylko katowicki
• Śląskie działaczki
• Nazwiska, które warto znać