Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski E-Sport CupPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek…” Powiatowy Dzień Strażaka w Zaborowie

2022-06-07 14:04
„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek…” Powiatowy Dzień Strażaka w Zaborowie

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu pocztów sztandarowych do kościoła, gdzie odbyła się Msza Święta. Później pod Domem Ludowym przyszedł czas na oficjalną część uroczystości. Był meldunek, podniesienie flagi na maszt i hymn państwowy.

- Dla mnie to był szczególnie ważny czas podziękowania dla ochotniczych straży pożarnych za ostanie dwa lata takiej wyjątkowej służby. Oprócz standardowych obowiązków doszły tu jeszcze kwestie związane z pandemią, a teraz kryzys uchodźczy. Tu jako szef zarządzania kryzysowego w Powiecie Brzeskim muszę chylić nisko czoło i głowę i bardzo podziękować wszystkim ochotnikom, którzy naprawdę wsparli działania sztabu kryzysowego – mówił Andrzej Potępa, starosta Powiatu Brzeskiego. 

- Jest to drugie Powiatowe Święto Strażaka w historii Powiatu Brzeskiego. Rzeczywiście jest ono skierowane z wdzięczności z podziękowaniem dla strażaków za to, że tak pięknie spisali się w pandemii, ale również za to, że tak mocno włączyli się w akcję pomocy dla Ukrainy, dla strażaków w Ukrainie tam, gdzie szczególnie było to potrzebne. Myślę, że było to również podziękowanie za ich społeczną pracę przez ostatnie lata i życzenia na przyszłość – dodawał Marian Zalewski, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP.

W uroczystości zorganizowanej w Zaborowie udział wzięło wielu mieszkańców gminy Szczurowa i Powiatu Brzeskiego, obecni byli też samorządowcy i politycy.

- To, że jest ten Dzień Strażaka, to święto to jest okazja do tego, żeby im po prostu podziękować. Nie zawsze, a właściwie to trudno powiedzieć, żeby to było wymierne, co otrzymują od społeczeństwa, a wielu ludzi jest im wdzięcznych za to, co dla nich robią – podkreślała posłanka Urszula Augustyn.

- To jest naprawdę wielka sprawa. Na strażaków można liczyć zawsze, nie tylko w czasie pożarów, zdarzeń komunikacyjnych, czy innych kataklizmów. Stąd dzisiaj ta nasza obecność, nie tylko posłów, ale również samorządowców i mieszkańców, którzy wielkim szacunkiem darzą strażaków – zaznaczał poseł Stanisław Bukowiec.

- To jest szczególna służba i to, że mamy ciągle wystarczającą ilość chętnych do ochotniczej straży pożarnej, to, że ciągle są chętni do zawodowej straży pożarnej to jest – uważam – wielki sukces tej służby. Cały czas młodzi ludzie, dzieci chcą być strażakami, czyli zaufanie społeczne jest olbrzymie – zauważał Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.

- W gminie Szczurowa mamy aż 16 jednostek ochotniczej straży pożarnej, także bardzo się cieszę. Pogoda świetna, dopisała. Teraz odbywa się festyn, który potrwa do późnego wieczora, lub do samego rana – mówił Zbigniew Moskal, wójt gminy Szczurowa.

Dodajmy, że na terenie Powiatu Brzeskiego działa 59 jednostek ochotniczych straży pożarnych, z czego 14 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Szacuje się, że w regionie jest kilka tysięcy strażaków ochotników.

Źródło: Tarnowska.tv