Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski E-Sport CupPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Kwalifikacja wojskowa w Powiecie Brzeskim

2022-06-03 15:19
Kwalifikacja wojskowa w Powiecie Brzeskim

W związku z wejściem w życie Ustawy o obronie Ojczyzny, która ma dać Wojsku Polskiemu impuls rozwojowy, wyekspirowała (została uchylona) ustawa z 1967 roku o Powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Wskazaną nowelizacją przepisów powołano do życia nowe instytucje rekrutacyjne, wprowadzono także nowe, przejrzyste rozwiązania dla przyszłych i obecnych żołnierzy wraz z systemem zachęt do podjęcia służby wojskowej, uporządkowano również w jednym miejscu zapisy dotychczas publikowane w 14 różnych ustawach z lat 60, 70 i młodszych.

Z dniem wejścia w życie ustawa powołała Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (CWCR) z zamiejscowymi ośrodkami w każdym województwie, jak również przekształciła Wojskowe Komendy Uzupełnień w Wojskowe Centra Rekrutacji (WCR), które będą podlegały CWCR.

Głównym celem wprowadzanej ustawy o obronie Ojczyzny jest zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Kolejnymi są m.in. wprowadzenie aktywnej rezerwy i dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ustawa podnosi również wydatki na obronność od 2023 r. z 2% do 3% PKB.

Kwalifikacja wojskowa jest przeprowadzana w Powiecie Brzeskim w dniach od 1 czerwca 2022 r. do 30 czerwca 2022 roku. Obiekt i przebieg kwalifikacji wizytowali Wicestarosta Brzeski - Maciej Podobiński i Ppłk Andrzej Korytko - Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.