Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski E-Sport CupPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Płatne staże na UEK dla studentów z Ukrainy

2022-03-24 09:40
Płatne staże na UEK dla studentów z Ukrainy

Płatne staże dla studentów z Ukrainy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz powstanie Krakowskiego Centrum Informacji Ukraińskiej – to nowe propozycje zaprezentowane na konferencji prasowej, poświęconej wsparciu ukraińskim studentom.

W konferencji, która odbyła się w poniedziałek, 21 marca, w Urzędzie Miasta, udział wzięli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Stanisław Mazur oraz Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.

Płatne staże

Na mocy porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym, Urzędem Miasta oraz przedstawicielami globalnych firm i przedsiębiorstw mających swoje siedziby w stolicy Małopolski uruchomiony został program stażowy dla studentów z Ukrainy. Propozycja zorganizowania stażów spotkała się dużym odzewem ze strony przedsiębiorców. Udało się zorganizować już 100 miejsc stażowych, a w przygotowaniu są kolejne.

– Jako miasto musimy myśleć kilka kroków do przodu – dziś zbieramy żywność i tworzymy prowizoryczne miejsca noclegowe. Ale już coraz częściej musimy myśleć o tym, w jaki sposób uchodźcom pomóc w usamodzielnieniu się. Grodzki Urząd Pracy już dysponuje ok. 800-900 ofertami pracy dla Ukraińców. Ale wiemy, że to ciągle mało. Dlatego z wielką nadzieją przyjmuję inicjatywę Uniwersytetu i środowisk biznesowych, polegającą na tworzeniu płatnych staży, organizowaniu kursów służących przekwalifikowaniu zawodowemu czy tworzeniu nowych kompetencji, a także stworzeniu dodatkowej bazy danych z ofertami pracy dla uchodźców – powiedział podczas konferencji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Choć pomoc doraźna jest obecnie bardzo potrzebna, to jednak musimy patrzeć dalej – na długofalowe skutki tej sytuacji. Jako środowisko naukowe, musimy wziąć pod uwagę także sytuację, w jakiej znaleźli się studenci pochodzenia ukraińskiego. Zarówno ci, którzy już wcześniej studiowali na polskich uczelniach, jak i tacy, którzy nie mogąc bronić swojego kraju, przerwali edukację i przyjechali do Polski – podkreślił rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK.

– Każde działanie – czy to prowadzenie magazynów z darami (do Ukrainy wyjechało już 40 tirów i 30 mniejszych ciężarówek i busów), czy koordynacja pracy wolontariuszy, których do miasta zgłosiło się już ok. 800, to ze względu na skalę – olbrzymie przedsięwzięcia logistyczne. Bardzo dziękuję za deklarację pomocy ze strony Uniwersytetu Ekonomicznego, że chce dołączyć do tego typu działań. Ze swojej strony deklaruję pełne wsparcie i wymianę informacji pomiędzy uczelnią a Miastem – dodał prezydent Krakowa.

Staże oferowane dla studentów z Ukrainy są odpowiedzią nie tylko na ich bieżące, ale też długofalowe potrzeby. Dadzą możliwość szybkiego podniesienia kompetencji, a także jest szansą na stworzenie podstaw do rozwoju własnej kariery.

Chętne firmy mogą zgłaszać się za pośrednictwem specjalnego formularza dostępnego tutaj.

Krakowskie Centrum Informacji Ukraińskiej - KCIUk

Na konferencji zainaugurowano także działalność Krakowskiego Centrum Informacji Ukraińskiej, które powstało z inicjatywy środowisk akademickich, pozarządowych i gospodarczych. KCIUk ma służyć systemowemu wsparciu Gminy Miejskiej Kraków w rozwiązywaniu doraźnych i długookresowych problemów związanych z napływem uchodźców z Ukrainy.

KCIUk będzie działał w zakresie:

  • pomocy humanitarnej
  • pomocy społecznej
  • demografii
  • spraw formalnych
  • informatyzacji
  • pracy
  • edukacji
  • zdrowia
  • kultury.

Źródło: www.krakow.pl