Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski E-Sport CupPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

 

Powiat Brzeski pomaga uchodźcom z Ukrainy

2022-03-18 08:21
Powiat Brzeski pomaga uchodźcom z Ukrainy

Szacuje się, że na terenie Powiatu Brzeskiego może przebywać już około 2,5 tysiąca uchodźców z Ukrainy. Większość z nich znalazła schronienie w domach mieszkańców regionu, niecałe 500 zakwaterował samorząd.

- Na terenie Powiatu Brzeskiego mamy w tej chwili zakwaterowane 456 osób i mówimy tutaj o obiektach prowadzących działalność gospodarczą. Do tego mamy 116 wolnych miejsc w tych punktach i są to punkty przede wszystkim przystosowane do przyjmowania uchodźców kierowanych do nas przez wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego, jak również punkt recepcyjny będący na PKP w Krakowie. Jeśli chodzi o osoby indywidualne prowadzące gospodarstwa domowe to szacujemy, że tych uchodźców jest nie mniej jak 1,5 tysiąca, a myślę, że jest duże prawdopodobieństwo – jeśli chodzi o skalę całego powiatu – będziemy się zbliżać do 2 tysięcy – wyjaśniał Robert Gładysz, powiatowy koordynator ds. uchodźców.

- Na potrzeby uchodźców została stworzona baza noclegowa. Są to obiekty albo należące do powiatu czy do gmin, albo obiekty prowadzone przez osoby fizyczne, osoby prowadzące działalność gospodarczą, które wyraziły zgodę na przyjęcie uchodźców – dodawał starosta Andrzej Potępa.

Już teraz można składać wnioski o świadczenia pieniężne za zakwaterowanie obywateli Ukrainy. Za dobę przewidziano 40 złotych. Miesięcznie daje to 1 200 zł za jedną osobę.

Pomoc oferowana jest również w postaci materialnej.

- Uruchomiony mamy powiatowy punkt pomocy przy ul. Piastowskiej. Poprzez gminne punkty pomocy koordynatorzy gminni informują nas, przysyłają do nas zapotrzebowanie, odbierają sobie z tego centrum logistycznego z ul. Piastowskiej, po czym przewożą do siebie i na terenie swojej gminy rozwożą niezbędny asortyment tam, gdzie ci uchodźcy się znajdują – wyjaśniał Robert Gładysz.

- W hali – jednej z hal, bo są dwie hale sportowe – w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych został stworzony taki magazyn. To wszystko jest skrupulatnie w systemie komputerowym odnotowane kto co przyniósł, ile czego jest. W momencie, kiedy zgłaszają się osoby goszczące Ukraińców, czy to gminom wydajemy ten asortyment, za darmo oczywiście i pomagamy uchodźcom – dodawał Andrzej Potępa, starosta brzeski.

Powiat Brzeski włącza się w przyjmowanie ukraińskich dzieci do szkół. Już powstał oddział przygotowawczy, który ma za zadanie nauczyć języka polskiego i przedmiotów ogólnych.

- Mamy w tym momencie zatrudnionego nauczyciela, który ma pełne wykształcenie do szkoły ponadpodstawowej, ale również zna bardzo dobrze język ukraiński i rosyjski. Pozostali nasi nauczyciele w tym momencie będą korzystać z komunikatorów elektronicznych, ale też jesteśmy na etapie zatrudnienia tzw. pomocy nauczyciela, która będzie wspomagać nauczycieli w barierze językowej i różnicy kulturowej – tłumaczyła Janina Motak, dyrektor wydziału edukacji w starostwie powiatowym w Brzesku.

Na terenie Powiatu Brzeskiego – tak jak i w innych częściach kraju – uchodźcy mogą korzystać z opieki zdrowotnej na tych samych warunkach co Polacy. 

- Jeżeli chodzi o obywateli ukraińskich przyjęliśmy do tej pory w szpitalu od czasu wybuchu wojny 56 osób, jeżeli chodzi o oddział dziecięcy – 4 dzieci były u nas w oddziale. Specjalistyczna opieka zdrowotna jest udzielana na takich samych zasadach jak dla obywateli narodowości polskiej, czyli system kolejkowy – dodawała Ewa Chmielarz-Żwawa, zastępca dyrektora SP ZOZ w Brzesku.

Dodajmy, że Powiat Brzeski zamierza przygotować dla uchodźców kolejne lokale. Mowa o kilku, kilkunastu mieszkaniach, które samorząd chciałby przeznaczyć dla tych rodzin, które planują zostać na terenie Polski i Powiatu Brzeskiego.

Źródło: Wioletta Zarębska – Tarnowska.TV