Nowe pracownie PZAZ w byłych warsztatach szkolnych

2021-12-03 07:47
Nowe pracownie PZAZ w byłych warsztatach szkolnych

Po wieloletnich staraniach samorządu Powiatu Brzeskiego od grudnia 2017 roku w Łysej Górze rozpoczął swoją działalność Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej – pierwsza tego typu placówka w regionie, a dwunasta w Małopolsce. Jej utworzenie było niezwykle istotne z uwagi na proces zamykający przygotowanie osoby niepełnosprawnej do podjęcia aktywnego i satysfakcjonującego zatrudnienia. PZAZ to ostatnie ogniwo w systemie rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, czyli forma pośrednia pomiędzy zajęciami w WTZ a pracą na otwartym rynku.

Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Łysej Górze z jednej strony oferuje dodatkowe miejsca pracy, a z drugiej daje szansę na rehabilitację zawodową i społeczną osobom ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. To doskonała okazja adaptacji tych osób w otwartym środowisku pracy oraz praktyczne wsparcie w realizacji pełnego, niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę ich indywidualnych możliwości.

Zakład funkcjonuje w branży wytwórczo-usługowej – jak do tej pory działają tam pracownie krawiecko-rękodzielnicze i ceramiczne. Wyroby oferowane przez jednostkę cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców powiatu brzeskiego, ale także znalazły uznanie u naszych partnerów z Powiatu Lęborskiego. Rosnąca popularność Zakładu oraz doskonała jakość produktów zostały zauważone przez Województwo Małopolskie, co zaowocowało nominacją PZAZ w Łysej Górze do plebiscytu „Lodołamacze 2020”.

Samorząd Powiatu, chcąc w pełni wykorzystać potencjał swojej jednostki, podjął skuteczne starania, aby pozyskać środki finansowe na rewitalizację niezagospodarowanego budynku byłych warsztatów szkolnych, co w efekcie pozwoli na znaczne rozszerzenie działalności Zakładu.

- Naszym celem nadrzędnym jest stworzenie od kilku do nawet kilkunastu nowych miejsc pracy dla niepełnosprawnych – wszystko wskazuje na to, że cel uda się osiągnąć. Aktualnie Zakład specjalizuje się w ceramice i krawiectwie, chcemy stworzyć naszej placówce możliwość rozwoju w kolejnym obszarze usługowym. W zrewitalizowanych pomieszczeniach już wkrótce zacznie funkcjonować nowoczesna pralnia, która będzie świadczyć usługi m.in. dla szpitala powiatowego – mówi starosta brzeski Andrzej Potępa.

Rewitalizacja byłych warsztatów szkolnych to inwestycja, na którą Powiat pozyskał dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, stanowiące 55% całości. Koszty inwestycji przekraczają 4 mln złotych, z czego nieco ponad 2,2 mln złotych to środki pozyskane.

Zadanie jest na etapie przygotowywania niezbędnej dokumentacji przez wyłonionego w przetargu wykonawcę. Rozpoczęcie prac w terenie Powiat Brzeski zaplanował na wczesną wiosnę 2022. Przy tego typu inwestycji zakres działań jest etapowy i kompleksowy, musi obejmować: termomodernizację budynku, wymianę okien i drzwi, wymianę dachu, wymianę instalacji CO, modernizację kotłowni, wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz montaż klimatyzacji. Budynek zmieni swoją estetykę na nowoczesną i funkcjonalną – będzie w pełni dostosowany pod kątem architektonicznym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wprowadzone modernizacje zminimalizują ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Ponadto rewitalizacja zmniejszy straty energii, co automatycznie wpłynie na ograniczenie surowców potrzebnych do uzyskania optymalnego poziomu ogrzewania i oświetlenia. Nowe pracownie będą bezpieczne, ekologiczne i przyniosą spore oszczędności. Realizację projektu zaplanowano na okres wrzesień 2021 – luty 2023.

pracownicy PZAZ

wizualizacja