Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski E-Sport CupPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Tak będzie wyglądać nowa Komenda Policji w Brzesku

2021-11-19 11:18
Tak będzie wyglądać nowa Komenda Policji w Brzesku

Rozpoczęcie budowy nowej Komendy Powiatowej Policji w Brzesku może nastąpić już w przyszłym roku. Jest to pierwszy krok w kierunku utworzenia Powiatowego Centrum Bezpieczeństwa w Brzesku.

Powstanie Centrum Bezpieczeństwa to autorski koncept samorządu Powiatu Brzeskiego, który już w 2011 roku poczynił pierwsze starania związane z wcieleniem planu w życie. Ze swojego zadania Powiat wywiązał się w 100% – zapewnił teren pod budowę oraz wstępne plany dróg dojazdowych z pasem włączenia do zachodniej obwodnicy Brzeska, która, wedle informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, powinna zostać oddana do użytku na przełomie 2023/2024 roku.

Inicjatywa Powiatu związana z budową centrum rozpoczęła się od zakupu dwóch jednohektarowych działek (o wartości rynkowej ponad 2 miliony złotych) w sąsiedztwie szpitala powiatowego. W 2017 roku jedna z działek została nieodpłatnie przekazana do zasobu Skarbu Państwa pod budowę nowej Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

Tak w wywiadzie dla RDN Małopolska ocenia sytuację starosta brzeski Andrzej Potępa.

 – Te komendy, które są w tej chwili, policja i straż, naprawdę są w takim stanie, że należałoby je albo gruntownie remontować, ale z kolei ich lokalizacja jest niedobra po prostu, są w punkcie oddalonym od miasta, z gorszą komunikacją, dlatego chcieliśmy, żeby to wyglądało zupełnie inaczej. Najważniejsze jest tu też bezpieczeństwo, szybki dostęp czy komunikacja pomiędzy służbami, dostęp do najważniejszych ciągów komunikacyjnych i ta lokalizacja to zapewnia.

Zarząd Powiatu Brzeskiego wpisał do projektu przyszłorocznego budżetu kwotę w wysokości 200 tys. złotych, która miałaby zostać przekazana na Fundusz Wsparcia Policji, jako deklaracja podjęcia współpracy przy realizacji inwestycji.

Wstępna koncepcja Powiatu dotycząca Centrum Bezpieczeństwa zakłada również budowę nowej siedziby Powiatowej Straży Pożarnej. Ta inwestycja nie jest wykluczana, jednak rozmowy nad jej realizacją nadal trwają. Budowa komend jest zadaniem rządowym, dlatego też ostateczna decyzja dotycząca zadania należy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jednostką koordynującą inwestycję kluczową, a więc budowę samej siedziby brzeskiej policji, jest Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.

nowa komenda policji

nowa komenda policji

nowa komenda policji

Fot. Komenda Powiatowa Policji w Brzesku