
Szanowni Państwo,
Zapraszamy na wydarzenia o tematyce filmowej organizowane w listopadzie przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku.
„Wieczór z dokumentem” – przegląd filmów zrealizowanych przez Studio.pl
Piątek, 5 listopada 2021 r., godz. 18:00. Sala audytoryjna, RCKB w Brzesku.
W czasie wieczoru zaprezentowane zostaną:
Brzeskie drogi do niepodległości – pokazujące rolę miasta na bezpośrednim zapleczu frontu od grudnia 1914 roku do maja 1915 roku. Bitwy i potyczki, które rozegrały się w sąsiedztwie. Pierwsza w historii linia poczty lotniczej. Wielka Wojna w miłosnej relacji Adama Petersa – brzeskiego lekarza miejskiego.
Osobliwości Arcachu – odwiedziny w Górskim Karabachu, regionie na obszarze Kaukazu Południowego. To sporne terytorium formalnie przynależne do Azerbejdżanu w większości rządzone przez Republikę Arcachu, nieuznawaną na arenie międzynarodowej. Rządy Azerbejdżanu i Armenii prowadzą rozmowy w sprawie spornego statusu regionu. Przewodnikiem będzie historyk, etnograf i podróżnik Paweł Krysa.
Przeciw wiatrakom. Ryszard Kołdras „Dziadek” – w 25. rocznicę śmierci górnika, dyrektora bocheńskiej Kopalni Soli, malarza, rzeźbiarza, animatora kultury wspominają go Przyjaciele, Koledzy i Znajomi. Prace i twórczość autora analizują historycy sztuki i specjaliści.
Bezpłatne bilety wstępu do odbioru w Dziale Dorosłych biblioteki.
„Młodość Astrid” – pokaz filmu w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Dziale Dorosłych
Czwartek, 18 listopada 2021 r., godz. 18:00. Sala audytoryjna, RCKB w Brzesku.
„Młodość Astrid” (Tytuł oryginalny: Unga Astrid)
Reżyseria: Pernille Fischer Christensen
W biograficznej „Młodości Astrid”, która opowiada o początkach oraz młodości słynnej pisarki Astrid Lindgren (1907-2002), Pernille Fischer Christensen ukazuje silną, niezależną kobietę, która łamie normy społeczne, konwenanse i kroczy przez życie z podniesioną głową.
Astrid i jej rodzeństwo mają szczęście, że dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców w Vimmerby. Chociaż ich codzienna rutyna kształtowana jest przez surowe wartości religijne, ich matka Hanna i ojciec Samuel zawsze dają im poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności.
Rodzice Astrid pozwalają córce uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej zamożnych dzieci burżuazyjnych, i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji.
Reinhold Blomberg nie tylko wprowadza Astrid w tajniki sztuki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie. Może się zdawać, że z wzajemnością, jednak kiedy Astrid zachodzi w ciążę, podejmuje ważną decyzję: nie chce wychodzić za mąż w tak młodym wieku, lecz zamiast tego postanawia sama zająć się sobą, a z czasem także swoim synem Lassem.
Bezpłatne bilety wstępu do odbioru w Dziale Dorosłych biblioteki.
Link do wydarzeń na facebooku: