Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej na Zielonce

2021-10-22 11:07
Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej na Zielonce

14 października br. w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku odbyły się powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Były one okazją do złożenia podziękowań nauczycielom pracującym w szkołach ponadpodstawowych i placówkach oświatowych Powiatu Brzeskiego za ich wyróżniającą pracę dydaktyczną i wychowawczą. Natomiast uczniowie klas pierwszych ZSTiB w Brzesku złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.

Tegoroczny Powiatowy Dzień Edukacji przebiegał pod hasłem: „Tutaj każdy swe odnajdzie miejsce, tutaj każdy swą zbuduje przestrzeń”.

         Uroczystość rozpoczęła się zgodnie ze szkolnym ceremoniałem: wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Licznie zgromadzonych gości, w tym władze i zarząd Powiatu Brzeskiego, dyrektorów szkół i placówek oświatowych z terenu powiatu brzeskiego, nauczycieli, nauczycieli – emerytów, pracowników, rodziców oraz uczniów przywitał dyrektor pan Jerzy Soska.

Swą obecnością uroczystość zaszczycili:

Andrzej Potępa – Starosta Brzeski

Kazimierz Brzyk – przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego

Maciej Podobiński – Wicestarosta Brzeski

Ryszard Ożóg, Jacek Frankowski i Marek Antosz – członkowie Zarządu Powiatu Brzeskiego

Krzysztof Klimek – sekretarz Powiatu Brzeskiego

Janina Motak – dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Brzesku

Tomasz Gurgul – dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku

Alicja Koźmińska – dyrektor Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Brzesku

Grzegorz Zelek – dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzesku

Dorota Jedlińska – dyrektor Technikum im J. Piłsudskiego w Brzesku

Ryszard Ostrowski – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Brzesku

Bożena Barwiołek – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotej

Krzysztof Skwarło – dyrektor Zespołu Szkół w Czchowie

Piotr Pieprzyk – dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze

Piotr Słowiak, Anna Mysińska i Małgorzata Witkowska – przedstawiciele Rady Rodziców ZSTiB w Brzesku

Mieczysław Kościelniak – emerytowany nauczyciel i dyrektor brzeskiej Zielonki.

W swym przemówieniu dyrektor Jerzy Soska nawiązał do słów Marka Twaina „Zacną rzeczą jest uczyć się, jeszcze zacniejszą nauczać”, które jednoznacznie wskazują na ogrom pracy i wielką odpowiedzialność nauczyciela w kształceniu młodego człowieka. Za najważniejsze w dawnej i współczesnej edukacji dyrektor uznał relacje: mistrz – uczeń, nauczyciel – uczeń. To one pozwalają na efektywny proces dydaktyczny. Gospodarz uroczystości zauważył, że w minionych wiekach to uczeń często musiał zabiegać o względy mistrza, musiał przekonać, udowodnić, okazać postępy przed swym nauczycielem. Jako dowód dyrektor przywołał wpis ze świadectwa Aleksandra Głowackiego (Bolesława Prusa), które znajduje się w muzeum pisarza w Nałęczowie.
„Młodzian Głowacki Aleksander obyczajami wzorowemi zalecający się, wieku 18 lat liczący, po ukończeniu całkowitego kursu nauk w Szkole naszej, pragnąc przekonać nas, jaką korzyść z takowych odniósł, wypracował pod naszem okiem i bez obcej pomocy rozprawy w języku polskim i łacińskim na temata, przez nas zadane. Gdy w ten sposób dowiódł tak umiejętnego władania obu językami, jak i dostatecznej dojrzałości umysłu, poddany został ustnemu egzaminowi, na którym okazał postępy następujące…”.

Na zakończenie swego przemówienia dyrektor Soska wyraził wdzięczność nauczycielom i pracownikom Zielonki za wzorcową pracę oraz towarzyszenie młodym ludziom w drodze do dorosłości. Życzył wszystkim zdrowia, satysfakcji z wykonywanej pracy i odpowiedniej gratyfikacji, a włodarzom Powiatu Brzeskiego podziękował za finansowe wspieranie szkoły i „prezent” w postaci nowoczesnej kotłowni w warsztatach.

      Słów uznania dla pracy nauczycieli, zwłaszcza w trudnym czasie pandemii i ciągle reformowanej oświaty, nie szczędził Starosta Brzeski pan Andrzej Potępa, który wręczył Nagrody Starosty Brzeskiego wyróżnionym nauczycielom i pracownikom placówek edukacyjnych ziemi brzeskiej.

Uhonorowani Nagrodą Starosty Brzeskiego zostali:

Bożena Barwiołek – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotej

Piotr Pieprzyk – dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze

Krystyna Pawłowska – nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Brzesku

Anna Damasiewicz – nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Brzesku

Dorota Duda – nauczyciel Technikum im J. Piłsudskiego w Brzesku

Piotr Krawczyk - nauczyciel Technikum im J. Piłsudskiego w Brzesku

Ewa Hudyma – wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku

Marek Antosz – nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku

Marek Jadczak – nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku

Eugeniusz Multan – nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku

Renata Łątka-Mleczko – nauczyciel Zespołu Szkół w Czchowie

Anna Pawlik – psycholog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzesku

Włodarz Powiatu, dziękując wszystkim pracownikom szkół za dawanie uczniom poczucia stabilizacji oraz wypracowanie najlepszych i skutecznych metod nauczania, życzył zdrowia, sukcesów, satysfakcji z pracy oraz „normalności”.

      Wieloletnią tradycją świętowania Dnia Edukacji Narodowej na Zielonce jest nagrodzenie przez dyrektora szkoły wyróżniających się w pracy nauczycieli. Z rąk pana Jerzego Soski nagrody odebrała liczna grupa pedagogów.

      Miłe i ciepłe słowa skierował do zebranych gości i nauczycieli przewodniczący Rady Rodziców pan Piotr Słowiak, zwracając uwagę na szczególną rolę nauczyciela w życiu młodego człowieka i kształtowaniu jego charakteru. Na ręce dyrekcji złożył najlepsze życzenia dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły wraz ze słodkim upominkiem.

       Następnie, w podniosłej atmosferze Powiatowego Dnia Edukacji odbyło się ślubowanie na sztandar uczniów klas pierwszych zakończone wspólnym odśpiewaniem hymnu szkoły. Wyróżnieni pierwszoklasiści za panem dyrektorem powtarzali słowa przysięgi w obecności nauczycieli, rodziców i starszych kolegów.

       Kolejnym punktem uroczystości był program słowno – muzyczny przygotowany przez koło teatralne i zespół muzyczny pod opieką pań Anny Rudnik i Marzeny Lechowicz-Liro. Teksty poetyckie wygłoszone przez utalentowanych recytatorów i świetnie wykonane utwory muzyczne zmuszały do refleksji na temat roli szkoły w życiu młodych ludzi. Z pozoru prześmiewcze, tak naprawdę dawały mocno do myślenia. Zebrani gromkimi brawami nagrodzili wysoki kunszt artystyczny utalentowanej młodzieży.

      Na zakończenie akademii przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim świętującym Dzień Edukacji Narodowej życzenia: pasji, zaangażowania, satysfakcji i radości z kształcenia kolejnych pokoleń.

 GALERIA ZDJĘĆ

Marzena Lechowicz-Liro