Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Królewskie zmagania w międzynarodowym wydaniu

2019-03-04 08:10
Królewskie zmagania w międzynarodowym wydaniu

Szymon Gomularz to zwycięzca zakończonej właśnie XXIII edycji  Międzynarodowego Turnieju Szachowego o Czarnego Konia i Źrebiątko rozegranego w Gnojniku. Od lat organizowane przez Centrum Kultury Gminy Gnojnik królewskie zmagania cieszą się ogromnym uznaniem zawodników. – Podobnie jak w latach poprzednich, tak i tegoroczna edycja Turnieju, miała międzynarodową obsadę. Niespodzianek nie zabrakło - mówi naszej redakcji Wiesław Kasperek, sędzia klasy „S”; jeden z najlepszych specjalistów tej dziedziny sportu.

Jak już wspomnieliśmy wygrał Szymon Gomularz. Wynik 10.5 punktów robi wrażenie (10 zwycięstw jeden remis). Mistrz odebrał nagrodę pieniężną oraz statuetkę: Czarnego Konia (od wielu lat symbol Turnieju i marzenie wieli szachistów polskich). Na drugim miejscu sklasyfikowano Macieja Brzeskiego, trzeci był Paul Szuper, a czwarty Antoni Kozak. Dopiero na 5 miejscu znalazł się zawodnik ukraiński – arcymistrz Nazar Ustonovitsch. Na szóstym – natomiast sklasyfikowano Mieszka Misia. Niespodzianką była wyjątkowo kiepska dyspozycja w tym dniu – jednego z najlepszych graczy szachowych na świecie – Ukraińca arcymistrza Ihora Nestora, który ostatecznie był dopiero 21.

Turniej z tradycją

Turniej szachowy w Gnojniku ma wieloletnią tradycję. Zaczynało się bardzo skromnie, na szczeblu gminnym. Z uwagi na to, że miłośników tego sportu przybywało, przerodził się on w turniej międzygminny, a następnie w wojewódzki. Z roku na rok poziom uczestników był coraz wyższy i bardziej wyrównany. Do turnieju zaczęli się zgłaszać szachiści z całej Polski i tym samym ta królewska gra przyjęła charakter ogólnopolski, a od 2005 roku urosła do rangi międzynarodowej.  Zawody rozgrywane są systemem szwajcarskim kontrolowanym, czas gry na partię wynosił 2 x 15 min. Juniorzy rywalizowali ze sobą na dystansie 9 rund. Natomiast turniej OPEN, tzn. dla wszystkich szachistów i grup wiekowych miała ostatecznie 11 rund.

Honorowy patronat nad turniejem objęli Jan Kusina prezes Małopolskiego Związku Szachowego w Krakowie, Andrzej Potępa Starosta Powiatu Brzeskiego i Sławomir Paterek Wójt Gminy Gnojnik. Uprawianie gry w szachy sprzyja wzmacnianiu zdolność koncentracji uwagi, umiejętność analizy i dedukcji złożo­nej sytuacji, pobudza wyobraźnię, uczy nawyku cierpliwości, samodzielność w podejmowaniu decyzji, sprawność w planowaniu i realizacji operacji wymagających stosowania strategii i taktyki. Należy koniecznie wciągnąć masowo uczniów do zajęć szachowych. – Moim zdaniem nauka gry w szachy powinna stać się obowiązkowa w szkole podstawowej – uważa wójt Paterek. Czarny Koń i Źrebiątko, które niezmiennie już od kilkudziesięciu lat wychodzi spod dłuta tutejszego artysty ludowego, rzeźbiarza Czesława Gazdy, to dodatkowa nagroda – cenna, upragniona przez szachistów. Juniorzy mogą liczyć na nagrody rzeczowe, seniorzy – finansowe. Turniej sędziował Wiesław Kasperek, sędzia klasy „S”.

Źródło: www.brzesko.com.pl