Jubileusz Porębian

2016-04-05 10:19
Jubileusz Porębian

Zespół Pieśni i Tańca Porębianie działa od 1991 r przy Miejskim Ośrodku  Kultury w Brzesku. Został założony z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich. Obecnie działa w czterech  grupach. W swoich programach kultywuje tradycje obrzędowe, wywodzące się z tradycji regionu: "Plewienie lnu", "Wyżynek", "Kiszenie kapusty", "Andrzejki", "Wyskubek", "Kolęda"  oraz tańce i przyśpiewki. W sumie w Zespole czynnie  działa  78 osób. Kierownikiem zespołu jest Maria Karaś, choreografem Jacek Dziadur, a kierownikiem kapeli Zbigniew Gdowski.

W związku z Jubileuszem Zespołu  Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku  - Małgorzata Cuber wyróżniła  osoby zasłużone dla pracy Zespołu. Wyróżnienia otrzymali: Jacek Dziadur - choreograf prowadzący Zespół od 19 lat, Zbigniew Gdowski- akompaniator i kierownik Zespołu pracuje z Zespołem 22 lata, Krzysztof Zientarski - członek kapeli od 20 lat przygrywa Zespołowi na skrzypcach, Anna Put - wielce zasłużona, członek założyciel Zespołu, poetka ludowa, dokumentowała i odtwarzała  zapomniane przyśpiewki, obrzędy, Anna  Karaś -długoletnia członkini Zespołu oraz najdłużej tańcząca para Zespołu – Aneta i Michał Gurak. Na słowa uznania zapracowało wielu członków Zespołu - ponad 250 ludzi,  którzy przez 25 lat  pracowali, budowali ten Zespół tworząc klimat i charakter, prowadząc Zespół  dzięki swej ciężkiej pracy do wielu sukcesów.
Podczas spotkania wręczono również podziękowania dla sponsorów Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie. Otrzymali je: Krzysztof Nakielny,  Wiesław Pukal,  Jerzy Kubala, Marian Kasperczyk oraz Lech Pikuła.
- Wyrazy wdzięczności składamy Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Małgorzacie Cuber, Burmistrzowi Brzeska  Grzegorzowi Wawryce oraz Staroście Brzeskiemu Andrzejowi Potępie. Nie byłoby Jubileuszu 25- lecia Zespołu, gdyby nie pomoc  ks. kan Józefa Górki, który po spaleniu Domu Ludowego w 1993 r. - siedziby Zespołu przygarnął nas do zaadaptowanej stodoły plebańskiej - sali przykościelnej  św. Józefa  i tam Zespół pracował ponad  12 lat.  Zespół Pieśni i Tańca Porębianie wyraża wdzięczność za listy gratulacyjne, kwiaty złożone Zespołowi - władzom, samorządowcom, delegacjom zespołów Pogórzanie, Krakowiacy Ziemi Brzeskiej, Niedźwiedzokom, Małopolskie Centrum Sokół, Redakcji Moje KGW i wiele innym osobom,  które ze szczerego serca kochają folklor „Piękno należy wspierać, bo tworzą je nieliczni, a potrzebuje go wielu” – powiedziała Maria Karaś, kierownik Zespołu.

Zespół Pieśni i Tańca Porębianie jest ambasadorem  kultury małopolskiej w kraju i zagranicą. Upowszechnia kulturę, przekazuje ją młodemu pokoleniu, zachęca do zachowania rodzimego języka i tradycji. To co robią ma dla nich spore znaczenie, jest to ich pasja i pragną  by folklor łączył pokolenia, promował region małopolski  tańcem muzyką śpiewem, obrzędami.
Liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte na festiwalach, przeglądach i konkursach, potwierdziły wysoki poziom artystyczny Zespołu. Swoje programy Porębianie prezentowali w kraju i za granicą m.in. kilkakrotnie na Węgrzech, Francji, Niemczech, Belgii , Chorwacji, Bułgarii.

Działania Zespołu  to nie tylko kultywowanie dorobku i osiągnięć mieszkańców Ziemi Porębskiej i regionu, pielęgnowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu, ale to także współtworzenie i współudział w edukacji  dzieci, młodzieży przez  taniec, muzykę, śpiew,  stroje, rękodzieło, widowiska.
Fot. Anna Gaudnik