Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Przysięga Kadetów

2015-11-16 14:04
Przysięga Kadetów

Przed uroczystością Korpus Kadetów, kombatanci i żołnierze zebrali się na Cmentarzu Rakowickim, gdzie odbył się apel poległych. Na grobie 16 letniego kadeta Karola Chodkiewicza, który zginął pod Górą Św. Anny w powstaniu śląskim kadeci złożyli wiązankę kwiatów. Msza św. W intencji hetmanów, kadetów, obrońców ojczyzny w 394 rocznicę zwycięstwa pod Chocimiem miała miejsce w Kościele Mariackim.  Dalsza część uroczystości podniesionej do rangi święta wojskowego przebiegała zgodnie z ceremoniałem służb mundurowych na Rynku Krakowskim.





Oprócz Korpusu Kadetów, zaproszonych gości w uroczystości uczestniczyła kompania honorowa i orkiestra 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie oraz strzelcy z Krakowa. Kadeci pierwszego rocznika złożyli ślubowanie na historyczny sztandar Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów. Po przysiędze obowiązki dowódcy Korpusu Kadetów od Sebastiana Rysia przejął uczeń drugiej klasy, Patryk Trojanowski pochodzący z Bielska-Białej. Po tej doniosłej chwili ks. płk dr Marek Wesołowski dyrektor Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów w Łysej Górze odznaczył Krzyżem Kadeckim gen. Adama Joksa dowódcę 6 Brygady Powietrznodesantowej, Leszka Kota ze Światowego Związku Kadetów w Londynie i dotychczasowego dowódcę korpusu kadeta Sebastiana Rysia. W przemówieniu ks. płk dr Marek Wesołowski przypomniał, że liceum przejęło chlubną tradycję Szkoły Rycerskiej, Korpusów Kadetów II Rzeczypospolitej, oraz Junackiej Szkoły Kadetów gen. Władysława Andersa z Palestyny i Londynu. Inicjatorem powstania Liceum byli: gen. Franciszek Gągor szef sztabu generalnego, oraz biskup polowy gen. prof. Tadeusz Płoski. Tak jak powstała przed 250 laty szkoła rycerska, jak  również szkoły kadetów we Lwowie, Rawiczu, Modlinie, Krakowie i Chełmnie  były ośrodkami tworzenia najwyższych ideałów patriotycznych, moralnych, i obywatelskich. Szkoły kadetów wychowywały i kształtowały postawy patriotyczne w duchu służby i odpowiedzialności za losy ojczyzny. W dalszej części wystąpienia dyrektor Liceum, były kapelan Biura Ochrony Rządu przypomniał, że w tym miejscu na Krakowskim Rynku, przysięgę całemu narodowi składał Tadeusz Kościuszko, jeden z najwybitniejszych kadetów. Ślubowanie, które wówczas złożył wypełnił w całości, tak jak jego następcy, Karol Chodkiewicz, mjr Henryk Dobrzański „Hubal”, czy też żołnierz wyklęty płk Łukasz Ciepliński. Dlatego w obliczu szczególnej tradycji wielu pokoleń kadetów, Liceum stawia sobie za cel wychowanie młodego pokolenia, aby kadet był dzielny, światły, ofiarny, zdolny do poświecenia się służbie ludziom i ojczyźnie. Uczeń i kadet musi być dziś dumny, z tego że od niego więcej się wymaga, bo on musi być zawsze silny, gotowy do wierności i poświęcenia w obronie drugiego człowieka i ojczyzny, ponieważ kadet nigdy się nie poddaje. Uroczystość ślubowania i przejęcia dowództwa w Korpusie Kadetów zakończyła się pokazem musztry paradnej, oraz koncertem orkiestry reprezentacyjnej 6 Brygady Powietrznodesantowej. Obserwowali te uroczystości i wystąpienia licznie zaproszeni goście, krakowianie i  turyści zgromadzeni na Krakowskim Rynku.
Roman Głowacki