Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

bip.jpgmalopolska.jpgpowiat-leborski.jpgpwsznt.jpgwirtualny-spacer.jpgzwiazek-powiatow.jpgcaf.jpgprow.jpgwybory-1.jpglogo.jpgepuap.jpgsport.jpg

Social Media

Powiat Brzeski Facebook PowiatPowiat Brzeski Youtube

Szlaki turystyczne

 


Miłośników pieszych i rowerowych wędrówek z pewnością zainteresują szlaki turystyczne, które przebiegają przez gminy powiatu brzeskiego. Trasy zostały tak opracowane, aby turysta zatrzymujący się na odpoczynek mógł zwiedzić ciekawe miejsca. 

Przez powiat brzeski przebiega, będący światowym unikatem, Małopolski Szlak Architektury Drewnianej, który jest jedną z największych turystycznych atrakcji naszego regionu. Na terenie powiatu brzeskiego zostały do niego wpisane niektóre obiekty architektury sakralnej oraz: zabytkowe, drewniane domy w Biesiadkach z początku XX w., zespół zabudowy stodolnej w Uściu Solnym z 2 poł. XIX w., a także zespół charakterystycznych dla regionu Małopolski chałup budowanych w stylu krakowskim w Mokrzyskach.

Atrakcję dla zapalonych wędrowników stanowi okrężny szlak turystyczny (koloru czerwonego) przebiegający przez południową część powiatu brzeskiego. Liczy on blisko 50 km. Szlak przebiega przez ciekawe pod względem turystycznym i historycznym miejscowości: Brzesko, Jasień, Poręba Spytkowska, Gosprzydowa, Tymowa, Czchów, Złota, Okocim. Wędrujący zaliczą po drodze między innymi grodzisko z VIII-X w. na Bocheńcu, ruiny średniowiecznego zamku w Czchowie, pałac Goetzów oraz wiele zabytkowych obiektów sakralnych np. kościół w Jasieniu, Tymowej, Złotej. Początek i koniec szlaku znajduje się na stacji PKP w Brzesku. Wędrówki tym szlakiem można rozpocząć w dowolnym miejscu.

pieszy-szlak-wokol-brzeska.jpg

W gminie Czchów zostały wytyczone trzy główne trasy rowerowe: Trasa Południe (Czchów, Będzieszyna, Wytrzyszczka), dł. 19 km. Wzdłuż trasy można zobaczyć m.in. rynek czchowski, zamek w Czchowie, kościół gotycki i w Wytrzyszczce zamek Tropsztyn. Trasa Zachód (Czchów, Tymowa, Tworkowa), dł. 26 km. W Tymowej można zobaczyć kompleks dworski, park, kościół z XVIII w. z "sobotami", rezerwat florystyczny "Bukowiec" ze stanowiskiem (jedynym na tym terenie) kwitnącego bluszczu zwyczajnego. Trasa Północ (Piaski Drużków, Czchów), długość 16 km. Wędrując tym szlakiem warto zwiedzić np. "stary Czchów" przy trasie w Piaskach Drużkowie - dwór Krassuckich. Przez gminę Czchów biegną ponadto zielone szlaki PTTK. Jedna część szlaku przecina gminę Czchów w miejscowości Tymowa i biegnie przez rezerwat florystyczny "Bukowiec" łącząc się z jednej strony z gminą Iwkowa, z drugiej z gminą Lipnica Murowana (w przełęczy między wzniesieniami Machulec i Szpilówka). Druga trasa zielonego szlaku PTTK biegnie wzgórzami Habaliny i Głowaczki w miejscowości Piaski Drużków.

Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się trasy pieszych wycieczek z Iwkowej do:

  • Czchowa przez Machulec, górskim szlakiem zielonym (5 km),
  • Lipnicy Murowanej starym traktem węgierskim (3 km),
  • rezerwatu "Kamienie Brodzińskiego" w Rajbrocie (6 km )

Przez obszar gminy Borzęcin przechodzi trasa rowerowa, która biegnie z Bogumiłowic w sąsiedniej gminie Wierzchosławice przez miejscowości gminy Borzęcin do Szczepanowa w gminie Brzesko. Znaczną część trasy stanowią tereny leśne. Szczegółowy plan wygląda następująco: Bogumiłowice - Wierzchosławice - Waryś - Borzęcin - Przyborów - Szczepanów. Atrakcyjnymi trasami turystycznymi, zarówno pieszo, jak i rowerem można wędrować też po gminie Dębno. Najciekawsza trasa piesza tzw. "królewska", za szlakiem niebieskim, wiedzie spod dworca PKP w Biadolinach przez Dębno - Łysą Górę - Melsztyn - Zakliczyn do Lusławic i dalej nad jeziora Czchowskie i Rożnowskie. Można dojść także do Wojnicza lub Brzeska, a dojechać dalej do Tarnowa, Bochni czy Krakowa /60 km/ lub do słynnej "malowanej" wsi Zalipie.

szlaki-powiat-brzeski.jpg