Święto Łopołki

2015-06-16 10:38
Święto Łopołki

Łopołka to przedmiot / naczynie wykorzystywane w rolnictwie, a jego unikatowość to materiał z którego powstaje. Można spotkać podobne łopołki wykonywane np. z leszczyny, ale taka jak w Łoniowej wykonywana z łyka dębowego jest już niespotykana. Podczas pierwszego dnia święta odbędą się po raz kolejny warsztaty łopołkarskie, na których będzie można się zapoznać z tą sztuką. Będzie można spróbować smykania łyk i tyk, a także plecenia samej łopołki.  Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w sobotę 27 czerwca na scenę amfiteatru przy remizie OSP w Łoniowej na godzinę 15:00. W tym roku na warsztatach obok prawdziwego Łopołcorza  (tak dawniej nazywani byli mieszkańcy Łoniowej) Pana Gawlika będzie rzemieślnik wykonywujący łopołki z innego materiału niż dąb.
Po warsztatach odbędzie się zabawa taneczna na deskach amfiteatru – wstęp wolny.

W niedzielę (28 czerwca) odbędzie się Kiermasz Sztuki Ludowej, gdzie prezentować swoje wyroby będą lokalni rzemieślnicy (koronki, hafty, rzeźby, gobeliny, obrazy, wyroby gliniarskie). Oprócz kiermaszu na scenie amfiteatru prezentować swoje dokonania będą min. Zespół Pieśni i Tańca Łoniowiacy, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Podegrodzie, dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej w Łoniowej, Podegrodzcy Chłopcy, dzieci ze szkółki piłkarskiej, a na sam koniec wystąpi zespół Buenos Amigos z największymi przebojami muzyki latynoamerykańskiej.

Projekt jest współfinansowany ze środków Powiatu Brzeskiego.