Porębianie na Festiwalu w Bułgarii

2015-06-09 10:43
Porębianie na Festiwalu w Bułgarii

- Mieliśmy ogromną przyjemność i zaszczyt prezentować polski folklor w tamtym regionie. Z pewnością  wywarliśmy niezapomniane wrażenie, nie tylko sposobem tańczenia, skomplikowaniem układów choreograficznych, czy pięknymi strojami, ale przede wszystkim zaangażowaniem i sercem włożonym w kultywowanie polskiego folkloru. Jeszcze raz, serdecznie dziękujemy organizatorom Югозападен международен фолклорен фестивал "Мир на Балканите"' гр. Дупница za możliwość udziału w tym festiwalu. Dziękujemy naszym przewodnikom z bułgarskiej grupy „Actavis” za fantastyczną opiekę nad nami w czasie całego pobytu. Oprócz codziennych koncertów i korowód - organizatorzy zapewnili  nam  codziennie  atrakcje: zwiedzanie Cerkwi Prawosławnej, która w Bułgarii jest czczona jak Częstochowa, źródła termalne, klasztor żeński-prawosławny, zwiedzanie Duplnicy  – mówi Maria Karaś, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie.

Udział „Porębian” w Festiwalu „Pokój na Bałkanach” był również doskonałą okazją do promocji Powiatu Brzeskiego na arenie międzynarodowej.

-  Swój wyjazd na Festiwal - Zespół Pieśni i Tańca Porebianie zawdzięcza Staroście Brzeskiemu, Burmistrzowi Brzeska, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Firmie PROSTER, P. Krzysztofowi Nakielnemu, Bankowi Spółdzielczemu w Brzesku. Im wszystkim składamy  najgorętsze  podziękowania wierząc, że pokładane w nas nadzieje miały przełożenie na zaszczytne promowanie tańcem, śpiewem, muzyką, strojami Powiatu Brzeskiego i naszego kraju na scenach międzynarodowych - cytując M. Grey "Wielki człowiek pokazuje swoją wielkość przez sposób w jaki traktuje maluczkich" – dodaje  Maria Karaś.

Występy zespołu z Poręby Spytkowskiej spodobały się przedstawicielom innych państw. Zespół Pieśni i Tańca "Porębianie" otrzymał zaproszenie na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal do Turcji oraz w przyszłym roku - na  Festiwal do Rumunii.