Marszobieg na Spiszu

2015-05-20 09:41
Marszobieg  na Spiszu

Wysokość góry nie wskazywała na  trudne podejście, niemniej jednak wspinaczka rozpoczyna się tu u podnóża góry i prowadzi  w linii prostej na szczyt, co czuli w nogach nawet zaprawieni turyści. Za to widoki z wierzchołka góry wynagrodziły trudy podejścia.  Z jednej strony zapierająca dech w piersiach panorama ośnieżonych Tatr, z drugiej widok na rozlewisko Zalewu Czorsztyńskiego.  Takie widoki towarzyszyły prawie na całej długości naszego szlaku. Marszobieg  dla uczczenia jubileuszu 800 lat Gnojnika odbył się w najpiękniejszej scenerii jaką można sobie wyobrazić:  polana łąkowa  z Tatrami na horyzoncie.
Zwycięzcą  marszobiegu w kategorii mężczyzn został Tomasz Smoleń, natomiast w kategorii kobiet Tosia Florczyk. Wśród osób biorących udział w marszobiegu rozlosowane zostały nagrody, które trafiły do: Kazimierza Hołysta, Alicji Ludwy, Kacpra Góraka, Anny Hołyst,  Bartłomieja Klimasa, Patryka Smolenia i Anny Smoleń.   Na szlaku zorganizowany został także eko-przystanek, na którym przewodniczka wyprawy Teresa Styrczula-Dyrek opowiadała o przyrodzie Pienin Spiskich,  a także o zwyczajach i obrzędach  ludowych miejscowej ludności.  Podczas wyprawy posiadacze aparatów fotograficznych robili zdjęcia osobliwościom  przyrody pienińskiej, które wezmą udział w konkursie i wystawie na zakończenie sezonu.
Projekt „Jesteśmy aktywni dla zdrowia i na 800 lat Gnojnika” realizowany jest przez Stowarzyszenie Vesna i współfinansowany ze środków: Starostwa Powiatowego w Brzesku, Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.