Winda oficjalnie ruszyła

2015-01-23 09:43
Winda oficjalnie ruszyła

W ubiegłym roku Powiat zwrócił się o dofinansowanie inwestycji ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł ponad 290 000 złotych. W ramach programu „Wyrównywanie różnic miedzy regionami II” Powiat otrzymał dofinansowanie w kwocie 116 000 złotych, która stanowi 40% wartości zadania– jest to maksymalna stawka dofinansowania inwestycji. W realizację przedsięwzięcia włączyła się również Gmina Brzesko, która poniosła koszty związane z przygotowaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Samorząd gminy przekazał także na budowę windy ponad 56 000 złotych. Natomiast z budżetu Powiatu na inwestycję przeznaczono około 122 000 złotych.

Decyzja o budowie windy została podjęta przede wszystkim z myślą o osobach starszych oraz niepełnosprawnych. Dzięki zlikwidowaniu głównej bariery architektonicznej, od teraz korzystanie z usług administracyjnych tutejszego urzędu powiatowego i miejskiego jest znacznie ułatwione. Wnętrze windy zostało odpowiednio przystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne, w tym na wózku inwalidzkim. Dodatkowo wprowadzono informację głosową oraz oznakowanie dla osób niewidomych i niedowidzących. Winda posiada 6 przystanków – obsługuje 5 kondygnacji naziemnych oraz jedną kondygnację podziemną. Daje to możliwość adaptacji poddasza na pomieszczenia biurowe.
Prace budowlane trwały niewiele ponad dwa miesiące. Przedsiębiorstwo, które wygrało przetarg i zajęło się realizowaniem inwestycji była firma remontowo-budowlana „JAWOR” z Brzeska.

relacja Tarnowska.tv