Dbamy o środowisko

2014-10-06 11:19
Dbamy o środowisko

Starostwo Powiatowe w Brzesku program usuwania azbestu realizuje już od 2009 roku. - W tym roku  na transport i unieszkodliwianie odpadów azbestowych przekazaliśmy w sumie 60 000 złotych. Dotacje otrzymały wszystkie gminy z terenu powiatu. Warto dodać, iż kontynuujemy również pomoc finansową dla spółek wodnych, na utrzymanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych. Na ten cel w 2014 r. przeznaczono ponad  36 000 złotych, jako łączną kwotę dotacji dla spółek wodnych aktywnie działających na terenie powiatu tj.: Gminnej Spółki Wodnej w Czchowie, Gminnej Spółki Wodnej w Dębnie, Gminnej Spółki Wodnej w Gnojniku oraz Gminnej Spółki Wodnej w Szczurowej – informuje Starosta Brzeski Andrzej Potępa.
Starostwo Powiatowe w Brzesku jest w trakcie realizacji Uproszczonych Planów Urządzenia Lasu dla lasów, będących własnością osób fizycznych i wspólnot gruntowych dla terenów położonych w granicach administracyjnych gmin: Gnojnik, Iwkowa, Borzęcin. Dokumenty te zostaną współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w 70 % kosztów kwalifikowanych zadania tj. 108.620,27 zł. Całość zadania stanowi kwotę 155.171,81 zł. Opracowania są podstawowym narzędziem techniczno-prawnym do prowadzenia prawidłowej i racjonalnej gospodarki leśnej na gruntach leśnych. Stanowią dla właścicieli lasów kodeks dobrych praktyk do prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej, tj. powszechnej ochrony lasów, trwałości utrzymania lasów,  ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów, powiększenia zasobów leśnych.
Aby przyczynić się do kształtowania postaw ekologicznych dzieci i młodzieży Starostwo Powiatowe w Brzesku od lat wspiera akcję „Sprzątania świata”. W bieżącym roku urząd zakupił blisko 8 tysięcy worków na śmieci oraz 14 tysięcy rękawic foliowych, które zostały przekazane do poszczególnych gmin, w celu rozdysponowania ich wśród szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. – Dzięki takim akcjom młodzi ludzie czynnie uczą się jak chronić środowisko oraz dbać o porządek i czystość w swoim otoczeniu. W ramach akcji w szkołach i przedszkolach przeprowadzone zostaną pogadanki na temat konieczności prowadzenia segregacji odpadów w domach, oszczędzania energii elektrycznej i wody oraz możliwości używania produktów z recyklingu – dodaje Starosta Andrzej Potępa.
W trosce o edukację najmłodszych mieszkańców powiatu, Starostwo Powiatowe w Brzesku zleciło opracowanie czterech działań edukacyjnych - dla przedszkolaków oraz uczniów klas I, II, i III szkoły podstawowej. Dzięki specjalnym materiałom, dzieci mogą pokolorować obrazek zawierający treści ekologiczne, wskazać rysunek, na którym zwierzęta oddychają czystym powietrzem, przejść przez labirynt, aby znaleźć się na zielonej wyspie lub rozwiązać rebus z hasłem dotyczącym ochrony powietrza. Działania ekologiczne dla najmłodszych są ważnym elementem edukacji ekologicznej. Ich celem jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej oraz kształtowanie prawidłowych postaw związanych z ochroną środowiska, a także rozbudzanie poczucia odpowiedzialności wobec otaczającej przyrody oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia środowiska.