Nowe karetki w brzeskim szpitalu

2014-10-06 10:50
Nowe karetki w brzeskim szpitalu

Auta, marki Fiat to „małe, na kółkach zlokalizowane przychodnie zdrowia”. Zespół karetki dysponuje najnowszym sprzętem medycznym, najpotrzebniejszymi lekami. Karetka ma odpowiednie „umocowania” na zamontowanie wszelkiego rodzaju sprzętu medycznego. Pojazd wyposażony jest w nowoczesne nosze na kółkach, butle tlenowe, schowki na leki i sprzęt medyczny. – Można z miejsca wypadku czy miejsca, w którym zabieramy pacjenta, przekazać dane do szpitala. Najlepiej może zobrazować to przykład, chorego podejrzanego o zawał serca. Dane z EKG drogą teletransmisji trafiają do lekarza na oddział kardiologiczny. Jeśli stwierdzi on zawał, chory zamiast do Brzeska, automatycznie przewożony jest do najbliższego oddziału kardiologicznego, najczęściej do Tarnowa. To skraca czas przejazdu, co w przypadku zawału, może decydować o czyimś życiu – podkreśla Józefa Szczurek – Żelazko.

Warto dodać, że teraz na stanie brzeskiego Pogotowia Ratunkowego będą cztery karetki: dwie kategorii „S” – czyli zespół pogotowia ratunkowego z lekarzami oraz dwie kategorii „P”, z ratownikami medycznymi. Jedno nowe auto trafi do Brzeska, drugie do Czchowa. Dodajmy, że od kilku lat karetka Pogotowia Ratunkowego w Brzesku stacjonuje także w Szczurowej. – Takie wysunięte punkty pogotowia, doskonale sprawdziły się w praktyce: czas dojazdu do chorego, skrócił się o ponad dwadzieścia minut – podkreśla Józefa Szczurek – Żelazko. Zdaniem doktora Adama Smołuchy, zastępcy dyrektora brzeskiego szpitala ds. lecznictwa, karetki tutejszgo Pogotowia Ratunkowego wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt. To zespoły ratownictwa medycznego na miarę XXI wieku – zapewnia dyrektor Smołucha. Radości z faktu zakupu nowych karetek nie krył starosta Andrzej Potępa. – Realizowana od kilu lat, z żelazną konsekwencją polityka dyrekcji szpitala sprawiła, że jest on dzisiaj jednym z najlepiej zarządzanych i najnowocześniejszych szpitali powiatowych w Małopolsce. Wszelkie tego typu działania przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców miasta i powiatu – ocenia starosta Andrzej Potępa.

Źródło: www.brzesko.com.pl