W dniach 27-28.10.2025 r. w ramach projektu zintegrowanego LIFE- IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego" przeprowadzono na terenie powiatu brzeskiego: 7 lekcji edukacyjnych w 7 szkołach podstawowych:
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Woli Dębińskiej,
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Maszkienicach,
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Szczepanowie,
- Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przyborowie,
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Porębie Spytkowskiej,
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Tymowej,
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tworkowej.
Na lekcjach edukacyjnych były omówione następujące tematy: „Klimat – przyczyny i skutki zmian klimatycznych i ich konsekwencję” oraz „Woda i jej rola w przyrodzie oraz sposób jej oszczędzania”.
Uczniom z klas IV-VIII została przedstawiona lekcja edukacyjna dotycząca klimatu, przyczyn zmian klimatycznych i ich skutków oraz roli odnawialnych źródeł energii. W ramach zajęć uczniowie dowiedzieli się, że zmiany klimatyczne dotyczą nas wszystkich. Prelekcja miała również na celu podniesienie świadomości o roli odnawialnych źródeł energii w środowisku. W ramach zajęć uczniowie dostali instrukcje na eksperyment jak uzyskać prąd z ziemniaka.
Natomiast uczniowie z klas I-III dowiedzieli się, dlaczego woda jest tak ważna oraz jakie działania należy podjąć, aby ją oszczędzać.Zmiana klimatu to nie abstrakcja – to rzeczywistość, która dotyczy każdego z nas, dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna już od najmłodszych lat. Łącznie w lekcjach edukacyjnych wzięło udział 198 osób. Lekcje edukacyjne przeprowadziła Pani Edukator z Krakowa – dr inż. Dorota Haliniak (Ekovibe).
Lekcje edukacyjne w szkołach sfinansowane ze środków projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE UE oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: Wydział Ochrony Środowiska













