Mechatronicy z Zielonki laureatami Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej

2014-04-09 10:47

Laureaci wystartowali w kategorii mechatronika. Sukces zaowocował przyznaniem uczniom przywilejów, dzięki którym między innymi zostali zwolnieni z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w części teoretycznej, a także otrzymali indeks na wybraną wyższą uczelnię techniczną w kraju. Ponadto laureaci mogą się pochwalić cennymi nagrodami rzeczowymi, które zostały ufundowane przez sponsorów i organizatorów.

Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej należy do najtrudniejszych zmagań. Młodzież rywalizowała w pięciu kategoriach tematycznych:

•      mechatronika.
•      elektryka,
•      elektronika,
•      elektronika medyczna,
•      teleinformatyka,

Formuła olimpiady podzielona została na trzy etapy. Na początek uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 50 pytań zamkniętych (do zdobycia 50 punktów). II etap opierał się na dwóch zadaniach praktycznych (12 punktów za każde zadanie). W etapie ostatnim 12 finalistów losowało zestaw trzech pytań, na które odpowiadali przed komisją (6 punktów za każdą poprawną odpowiedź).

W tegorocznej Olimpiadzie do wspólnej rywalizacji o tytuły laureatów i finalistów przystąpiło 305 uczniów z 72 szkół z Polski i z Ukrainy. W kategorii mechatronicznej wzięło udział 62 najlepszych uczniów z całego kraju. Każda szkoła mogła zgłosić tylko 2 uczniów w jednej kategorii tematycznej.

Dużym sukcesem mogą się także pochwalić dwaj uczniowie z trzeciej klasy technikum – Maciej Cieśla i Dawid Krzan, którzy wystartowali w kategorii elektrycznej i znaleźli się w gronie 74 uczestników. 15 miejsce Macieja Cieśli zagwarantowało mu wejście do półfinału. Niestety mniej szczęścia miał zajmujący 17 miejsce Dawid Krzan, któremu zabrakło zaledwie jednego punktu do szansy na dalszą walkę.

Olimpiada ma na swoim koncie już sześć edycji, w pięciu z nich uczniowie z Brzeska odnieśli sukces. Te znakomite wyniki optymistycznie rokują na przyszłość. Tak znaczące osiągnięcia są niewątpliwie dowodem na doskonale funkcjonujący program edukacji oraz wysoki poziom nauczania w Technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku. Dodajmy jeszcze, że szkoła znalazła się bardzo wysoko w tegorocznym XVI Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych.