Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Zagospodarowanie przestrzeni zielonych wokół domu

2024-05-06 10:12
Zagospodarowanie przestrzeni zielonych wokół domu

W związku z okresem wiosennym zachęcamy do zagospodarowania ogrodów wokół domów tak, aby były przyjazne środowisku oraz przeciwdziałać zmianom klimatu.

Przedstawione zostaną 3 możliwe rozwiązania do wykorzystania.

1. Drzewa

Drzewa oprócz produkcji tlenu i oczyszczania powietrza mogą zmniejszyć temperaturę wokół domu. Drzewa liściaste posadzone od strony południowej budynku ograniczają możliwość przegrzewania się budynku. Jednocześnie umożliwiają penetrację promieni słonecznych zimą. Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity, klon, robinia akacjowa, dąb, lipa i jesion.

2. Pnącza

Pnącza są stosunkowo łatwe w założeniu, ale również w utrzymaniu. Gęste pnącza na ściennie budynku mogą zapewnić naturalną izolację, ograniczając przez to potrzebę korzystania z klimatyzacji i obniżając zużycie energii. Na ściany budynku najlepiej sprawdzą się gatunki odporne na mróz, ale i także na wysokie temperatury.

3. Łąka kwietna

Poprzez stworzenie łąki kwietnej wokół naszego domu poprawiamy retencje wody oraz wspieramy bioróżnorodność poprzez przyciąganie pszczół, motyli czy innych owadów zapylających.

Jak założyć taką łąkę kwietną?

  • Przygotuj teren

Pozbądź się chwastów. Przekop i spulchnij ziemię. Jeśli ziemia jest jałowa, użyj kompostu. Jeśli jest ciężka, dodaj piasku, a w przypadku kiedy jest wysuszona – podlej.

  • Siew

Termin uzależniony jest od gatunku roślin. Łąki ozdobne wysiewaj później, te zawierające rośliny występujące na dzikich łąkach możesz już w kwietniu.

  • Pielęgnacja

Łąka kwietna nie wymaga specjalnych zabiegów podlewania ani nawożenia. Podlewaj tylko do 3-4 tyg. po siewie lub podczas przedłużającej się suszy.

  • Koszenie

Zaleca się jedno koszenie w drugiej połowie września. Nie koś łąki kwietnej od razu po przekwitnięciu kwiatów. Jeśli tak zrobisz, rośliny nie zdążą zawiązać nasion i nie wyrosną ponownie w następnym roku.

Artykuł powstał w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005).


life-eko2024.png