Projekty edukacyjne samorządu wspierającego szkoły z pasją

2014-01-07 10:29
Projekty edukacyjne samorządu wspierającego szkoły z pasją

Nowy system wspierania pracy nauczycieli
Obsługa e-dziennika, tablicy interaktywnej, mobbing uczniowski, wypalenie zawodowe, emisja głosu - to tylko niektóre z tematów warsztatów i spotkań grupowych oferowanych bezpłatnie nauczycielom. Szkolenia realizowane są w ramach projektu "Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Brzeskim" PO KL 3.5. Przedsięwzięcie to jest odpowiedzią na wyzwania jakie stawiają współczesnej szkole: reformy programowe, zmiany w nadzorze pedagogicznym czy "cyfrowa rzeczywistość", w której świetnie odnajdują się uczniowie, i o której nie powinni zapominać nauczyciele podczas swojej pracy.
Projekt realizowany jest od roku w 90 placówkach –  w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych funkcjonujących na terenie całego powiatu. Jego celem jest poprawa jakości funkcjonowania systemu doskonalenia nauczyciel poprzez wdrożenie kompleksowych planów wspomagania szkół i przedszkoli. Odbiorcy wsparcia to prawie 1500 nauczycieli.
Warto podkreślić, że ten nowatorski projekt realizowany jest przez Powiat Brzeski jako jeden z pierwszych powiatów w Polsce. W obecnym roku szkolnym - 2013/2014 jego śladem do realizacji projektów wrażających nowy system doskonalenia nauczycieli dołączyły również inne powiaty małopolski.

Powiat stawia na kształcenie zawodowe

Od czerwca 2010 roku trwa realizacja projektu systemowego „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”, którego głównym celem jest wzmocnienie szkolnictwa zawodowego
w naszym regionie.
W ramach projektu uczniowie mogą wzbogacić swoją wiedzę w takich branżach jak: gastronomiczna, mechaniczno - budowlana, ekonomiczno – handlowa, informatyczno – elektroniczna, mogą też skorzystać zajęć wyrównawczych i rozwijających oraz brać udział w stażach-wizytach zawodoznawczych, co pozwala zgłębić technologię przedsiębiorstw i organizację pracy oraz dostarczyć praktycznej wiedzy o zawodach.
Ważnym wydarzeniem w projekcie, cieszącym się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów jak i przedsiębiorców  okazało się wprowadzenie nowej formy wsparcia Płatnych staży u przedsiębiorców. W okresie lipca i sierpnia 2013 roku  73 uczniów realizowało płatne staże w ponad 20 zakładach pracy. Wśród pracodawców znalazły się między innymi takie instytucje jak: Urząd Miejski w Czchowie, Urząd Gminy w Iwkowej, renomowane hotele: Hotel Mariott w Warszawie, Hotel Sheraton w Sopocie oraz Krakowie, Hotel Radisson Blu w Warszawie oraz Gdańsku a także miejscowi przedsiębiorcy. Za udział w stażu każdy uczeń otrzymał stypendium stażowe a przedsiębiorca mógł ubiegać się o refundację kosztów  związanych z opieką nad stażystami. Łączna kwota na wypłatę stypendiów stażowych wyniosła 140 555,00 zł.

Projekty w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Łysej Górze
Powiat Brzeski od marca 2013 r. realizuje w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Łysej Górze dwa projekty. W ramach pierwszego z nich pn: „ICT – Inspirujące – Ciekawe – Twórcze – program realizacji zajęć pozalekcyjnych w małopolskich ośrodkach wychowawczych i socjoterapii”. przeprowadzono dotychczas ponad  200 godz., zajęć   i warsztatów, w których udział wzięło 59 wychowanków. Dużym zainteresowaniem cieszą organizowane w ramach projektu jednodniowedniowe wyjazdy sportowe oraz dwudniowe wycieczki, podczas których realizowane są  w „terenie” zajęcia z geografii, historii czy biologii.  W ramach drugiego z projektów pn: „Samodzielne życie - program aktywizacji młodzieży z małopolskich ośrodków wychowawczych i socjoterapii” od początku realizacji projektu przeprowadzono łącznie prawie 300 godz. zajęć, kursów i szkoleń, w których udział wzięło 39 wychowanków MOS. Dużym zainteresowaniem wśród wychowanków cieszyły się kursy zawodowe tj.: roboty wykończeniowe w budownictwie, elektronika pojazdów samochodowych. Szczególnie chętnie wychowankowie MOS uczestniczyli w kursie baristycznym, dzięki któremu nabyli podstawową wiedzę o kawie i poznali podstawowe zasady pracy w kawiarni. Za udział w kursie uczniowie dostali certyfikaty świadczące o ukończeniu zajęć.
Po raz pierwszy od października w ramach projektu organizowane są zajęcia w stadninie koni z elementami hipoterapii, kursy gastronomiczne jak i wizyty zawodoznawcze, w których łącznie udział bierze 28 wychowanków.

Zakup sprzętu w ramach projektów edukacyjnych
Realizacja ww. projektów jest również okazją do zakupu sprzętu w celu wyposażenia szkół i placówek oświatowych. W ramach projektów  „ICT –...oraz „Samodzielne życie ... wyposażono Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Łysej Górze w materiały pomocnicze do zajęć, sprzęt elektroniczny, sprzęt AGD. Dokonano także zakupu materiałów budowlanych do adaptacji aneksu kuchennego. Łączna wartość zakupionego sprzętu to: 16 503,99 zł.  Ze środków projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w małopolsce" wyposażono 20 pracowni we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych - w sprzęt techno-dydaktyczny, na łączną kwotę przekraczającą 500 000,00 zł. W ramach projektu "Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół..." zakupiono sprzęt o wartości ponad 67 000,00 zł.
Niedługo do lamusa odchodzi Program Operacyjny Kapitał Ludzki - pula funduszy unijnych, która finansuje powyższe projekty. Zastąpi go najprawdopodobniej POWER, czyli Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój. Powiat Brzeski już teraz przygotowuje wstępne założenia na jakie cele będzie chciał pozyskać środki - jednym z najważniejszych założeń będzie walka o nowe fundusze unijne na oświatę.

Więcej informacji na temat projektów edukacyjnych realizowanych przez Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Brzesku znajduje się na portalu edukacyjnym powiatu brzeskiego: www.edukacja.powiatbrzeski.pl