Powiat Brzeski sfinalizował dwie duże inwestycje drogowe

2022-11-25 07:01
Powiat Brzeski sfinalizował dwie duże inwestycje drogowe

W ciągu ostatnich tygodni zakończono i oddano do użytku dwie ważne inwestycje drogowe w Powiecie Brzeskim. Mowa o kompleksowej przebudowie drogi powiatowej Sufczyn-Gwoździec oraz odcinku Wojakowa – Sechna – Ujanowice. I w tym przypadku samorząd powiatowy posiłkował się środkami pozyskanymi z funduszy zewnętrznych. Dzięki rzetelnie dopracowanym wnioskom przez specjalistów z Zarządu Dróg Powiatowych na te dwie inwestycje Powiat Brzeski pozyskał 95-procentowe dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Pozostałe 5% zostało sfinansowane ze środków własnych Powiatu. Całkowita wartość tego zadania to aż 15,7 miliona złotych. Pierwsza inwestycja dotyczyła 10-kilometrowej trasy Sufczyn – Gwoździec (w miejscowościach Sufczyn, Łysa Góra i Jaworsko), a jej wartość przekroczyła 9 mln złotych. Druga przebudowa to droga powiatowa Wojakowa – Sechna – Ujanowice (w miejscowościach Wojakowa, Drużków Pusty i Dobrociesz). Koszt całkowity prac w gminie Iwkowa sięgnął 6,4 mln złotych, , a ich zakres to 4,5 kilometra wraz z budową nowego mostu. Umowy z wykonawcami zakładały realizację obu inwestycji w 2023 roku, jednakże intensyfikacja prac i sprzyjające warunki atmosferyczne pozwoliły na ich zakończenie z rocznym wyprzedzeniem.

W ramach modernizacji drogi powiatowej Sufczyn-Gwoździec poszerzono jezdnię do 5,5 metra szerokości, a mieszkańcy Sufczyna i Łysej Góry korzystają już z nowych chodników. Przy okazji tych prac zostały zmodernizowane elementy odwodnienia – pogłębiono drogowe rowy odwadniające, przebudowano przepusty i zbudowano kanalizację deszczową wraz ze studzienkami wodościekowymi. Na niezabudowanych odcinkach drogi został wybudowany chodnik w technologii asfaltowej bez krawężnika, aby umożliwić służbom drogowym skuteczne odśnieżanie. Takie odcinki powstały pomiędzy Sufczynem a Łysą Górą oraz w kierunku wzgórza „Wilkówka”.

Na ostatnim etapie inwestycji zmodernizowane odcinki zostały wzbogacone o urządzenia bezpieczeństwa. W ciągu drogi poza pionowym i poziomym oznakowaniem zamontowano stalowe bariery i poręcze ochronne, a w Łysej Górze stanął radar z aktywną tablicą z informacją o prędkości pojazdu. Dodatkowo przy szkole podstawowej w Łysej Górze powstało tzw. aktywne przejście dla pieszych. Jest to system wyposażony w czujniki, które wykrywają zbliżającego się do przejścia pieszego i uruchamiają oświetlenie na pasach.

Na drodze w gminie Iwkowa powstał nowy, betonowy most w miejscowości Dobrociesz, a w miejscu problematycznego skrzyżowania bezpieczne rondo. W Wojakowej wybudowano chodnik wraz z kanalizacją. Na zmodernizowanych odcinkach  zamontowano urządzenia bezpieczeństwa ruchu, takie jak oznakowanie pionowe i poziome dróg, ustawienie stalowych barier i poręczy ochronnych. Poszczególne etapy inwestycji zostały opracowane w szczególności z myślą o pieszych i ich bezpieczeństwie, mając także na uwadze podniesienie komfortu podróżowania po drogach powiatu brzeskiego.

Jak mówi Starosta Brzeski Andrzej Potępa „To nie byłe zwykłe remonty polegające na ułożeniu nowej nawierzchni asfaltowej. Przeprowadziliśmy gruntowną modernizację dróg polegającą na wykonaniu poszerzenia jezdni na dobrze przygotowanej podbudowie. Drogi uzyskały nowe, normatywne parametry w postaci dwóch jezdni o szerokości 2,75 metra, co daje możliwość wyminięcia się nawet dużych pojazdów bez efektu obłamywania jezdni. Ponadto wykonano utwardzone pobocza o szerokości co najmniej pół metra. Ale najważniejszym elementem inwestycji jest wykonanie chodników, które umożliwią bezpieczne przemieszczanie się pieszych”.

Tak ważne inwestycje drogowo-chodnikowe są możliwe do zrealizowania dzięki gospodarności Powiatu Brzeskiego. Jak podkreśla starosta brzeski Andrzej Potępa, oprócz umiejętnych i skutecznych działań związanych z ubieganiem się o środki zewnętrzne, drugim czynnikiem warunkującym znakomite wyniki inwestycyjne na drogach powiatowych jest dobra sytuacja finansowa Powiatu Brzeskiego, będąca efektem strategicznych działań oszczędnościowych.