Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski E-Sport CupPowiat Brzeski Facebook Instagram

A może Skandynawistyka?

2022-09-29 13:34
A może Skandynawistyka?

Współpracę Powiatu Brzeskiego z Uniwersytetem Gdańskim rozpoczęło podpisanie porozumienia w sierpniu bieżącego roku.

Z inicjatywy Starosty Brzeskiego Andrzeja Potępy w dniu 27 września 2022r. w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku odbyło się spotkanie z udziałem uczniów, przedstawicieli UG i powiatu. Starosta Brzeski w rozmowie z młodzieżą przedstawił korzyści wynikające ze znajomości języków nordyckich, zwracając uwagę na potrzeby rynku pracy, wynikające ze ścisłej współpracy międzynarodowej z krajami skandynawskimi, np. w związku z nowo otwartym Baltic Pipe. Podkreślił także rolę jaką odgrywa natura i sport w codziennym życiu Skandynawów, przybliżając charakter mieszkańców tego regionu.

Młodzież Liceum Ogólnokształcącego  Kopernik spotkała się w formie online z władzami Uniwersytetu Gdańskiego  dr hab. Joanną Jereczek-Lipińską , Prof. UG Prodziekanem ds. Kształcenia i współpracy z otoczeniem Wydziału Filologicznego, która w sposób ciekawy i konkretny przedstawiła licealistom propozycje  dalszej  edukacji na Wydziale Filologicznym UG, a także możliwości własnego rozwoju poprzez między innymi: przynależność do kół naukowych, wyjazdy na studia w ramach programu Erasmus m.in. do Norwegii, Szwecji, Danii itd.

 Z kolei Studentka piątego roku Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki Uniwersytetu Gdańskiego, Weronika, przywitała się z młodzieżą w języku norweskim:

Hei! Jeg heter Weronika og jeg studerer ved Universitetet i Gdańsk. Jeg gikk på skolen deres og i dag skal jeg fortelle dere om Skandinaviske studier.

(„Cześć, jestem Weronika i studiuję na Uniwersytecie Gdańskim. Jestem absolwentką waszego liceum i dziś opowiem Wam o Skandynawistyce.”)

Zaprezentowała Gdańsk jako miasto przyjazne studentom, oraz nowoczesny, bogato wyposażony w laboratoria, kabiny symultaniczne, bibliotekę, teatr i aule kampus. Z wielkim szacunkiem i uznaniem przedstawiła kadrę swoich wykładowców, którzy tworzą w Instytucie przyjazną atmosferę. Weronika opowiedziała o krajach Nordyckich oraz różnicach kulturowych, podkreślając piękno natury skandynawskiej.

W związku z nawiązaną współpracą w brzeskim liceum Kopernik rozpocznie działalność skandynawskie koło zainteresowań, którego  koordynatorem będzie Pan Marek Rzeszuciński, pedagog tej szkoły. Propozycją dla młodzieży są między innymi: zajęcia online z języka norweskiego prowadzone przez studentów UG, wyjazd na dzień otwarty Uniwersytetu, spotkania z wykładowcami UG, a przede wszystkim poznawanie kultury, tradycji i piękna krajów nordyckich.  

Źródło: Wydział Edukacji

Fot. M. Mazur/Informator Brzeski

Zobacz galerię