Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski E-Sport CupPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym w Brzesku

2022-07-18 16:00
Konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym w Brzesku

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Brzesku odbyła się konferencja prasowa z udziałem poseł Józefy Szczurek-Żelazko, starosty brzeskiego Andrzeja Potępy, burmistrza Brzeska Tomasza Latochy, wójta gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka, wójta gminy Szczurowa Zbigniewa Moskala oraz członków Rady Powiatu Brzeskiego. Głównym tematem spotkania było przekazanie promesy pozyskanej z trzeciej edycji Programu Inwestycji Społecznych przez Powiat Brzeski oraz gminę Brzesko, Borzęcin i Szczurowa. Podczas uroczystości poseł Józefa Szczurek-Żelazko przekazała na ręce Starosty Brzeskiego czek opiewający na sumę 4 998 000, 00  złotych. Gmina Brzesko  i Szczurowa otrzymały dofinansowanie w wysokości 2 milionów złotych każda, a Gmina Borzęcin 2 489 000, 00 złotych.

Jak wyjaśnił starosta brzeski Andrzej Potępa, otrzymane pieniądze zostaną przekazane na realizację I etapu bardzo dużej i ważnej  inwestycji, jaką jest budowa układu komunikacyjnego do Centrum Bezpieczeństwa Powiatu Brzeskiego wraz z przebudową skrzyżowania z drogą krajową nr 94 Kraków-Rzeszów - Jest to budowa dróg całego zespołu komunikacyjnego do budynku Komendy Policji, która ma powstać w przyszłości. Jest już pozwolenie na jej budowę i będzie to inwestycja za prawie 40 mln złotych.

Starosta zaznaczył, że nad nowym układem komunikacyjnym powiat pracuje już od dawna - Jesteśmy już gotowi od lat z profesjonalnym projektem nowego rozwiązania komunikacyjnego w obrębie brzeskiego szpitala. Po niespełna 40 latach nasz szpital zyska aż trzy drogi dostępu. Powstanie bardzo zaawansowane szerokie rondo, obsługujące każdy rodzaj pojazdów i  rozdzielająca się droga oraz kolejny zespół parkingowy, który będzie służył szpitalowi. Będzie to ok. 100 nowych i darmowych miejsc parkingowych.

Andrzej Potępa poinformował, że dzięki nowemu układowi komunikacyjnemu szpital brzeski zyska aż trzy drogi dostępu, co zdecydowanie skróci dojazd karetek i zwiększy bezpieczeństwo - Udało się wynegocjować z Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad, że nowa droga będzie łączyć się z obwodnicą Brzeska, która wkrótce powstanie. Projekt na który otrzymaliśmy promesę nosi nazwę etap I, ponieważ maksymalna kwota o jaką mogliśmy wnioskować to 5 milionów. Aby wykonać to zadanie w całości przy następnym rozdaniu środków będziemy wnioskować o kolejne pieniądze. Za te 5 mln złotych będzie zrealizowana część przygotowawcza, by inwestor, czyli Komenda Wojewódzka Policji, mógł dostać się do placu budowy i żeby to w żaden sposób nie kolidowało z możliwością dotarcia do szpitala. W drugim etapie powstaną zespoły parkingowe i alternatywna droga dla karetek.

Starosta zaznaczył, że czekają nas wielkie zmiany - Ta rzeczywistość zmieni się diametralnie, a fakt, że ta droga połączy się z obwodnicą Brzeska to jest naprawdę sprawa pierwszej kategorii, gdyż poprawia przede wszystkim szybkość dojazdu służb ratunkowych. Na skrzyżowaniu powstaną także tzw. światła przywoławcze, czyli w momencie kiedy będzie jechać pogotowie, to światła zmienią się na czerwone, aby karetka miała pierwszeństwo.

Starosta Brzeski  skierował słowa podziękowana do Pani Poseł Józefy Szczurek-Żelazko  za okazane wsparcie przy realizacji wszelkich projektów, także tych samorządowych.

 

Zobacz galerię