Szkoła Kadetów

2012-04-25 08:01
Szkoła Kadetów

- Liceum Akademickie Korpusu Kadetów to elitarna szkoła, wzorowana na tradycji szkoły rycerskiej, którą w XVIII wieku założył król Stanisław August Poniatowski. Takie liceum działa już w Lipinach. Teraz podobna szkoła  powstanie w Łysej Górze - mówi starosta brzeski Andrzej Potępa.

Liceum będzie szkołą wojskową. Uczniowie, jak w prawdziwym wojsku, będą chodzić w mundurze. W szkole kadetów będzie kładziony przede wszystkim nacisk na przedmioty ścisłe. Uczniowie uczyć się będą trzech języków obcych: angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Prowadzone będą zajęcia ściśle związane nie tylko z wojskowym drylem, ale także te dotyczące tradycji, ceremoniału oraz dyplomacji. Młodzież będzie miała również możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji na kursach: ratownictwa medycznego, karate i spadochronowym.

Dzień w takim liceum rozpoczyna się już o 6.00 rano apelem, później jest śniadanie i zajęcia szkolne, a także jazda konna, pływanie, czy ćwiczenia obronne. Uczniowie kładą się spać o 22.00. Mimo rygoru nie każdy może być do szkoły przyjęty. Potencjalni uczniowie, którzy marzą o karierze w mundurze, muszą przejść specjalistyczne testy psychologiczne i sprawnościowe. - O przyjęciu do szkoły decydują również badania lekarskie oraz uzyskane wyniki nauczania w gimnazjum – mówi płk Józef Halik, komendant Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów Nr 2 w Łysej Górze.
Szkołę będzie prowadzić Fundacja św. Marcina "Patria et Misericordia", której założycielem jest ks. płk Marek Wesołowski. - Młodzież nie uczy się tu tylko na poziomie szkoły średniej, ale przede wszystkim, formuje się na ludzi prawych, sumiennych i pracowitych. Kształtuje bowiem wolę i intelekt, budując przy tym cały szereg sprawności moralnych i intelektualnych tak ważnych i potrzebnych na przyszłość w życiu osobistym – mówi ks. płk Marek Wesołowski.

W łysogórskiej szkole będą dwie klasy: klasa wojskowa oraz klasa bezpieczeństwo narodowe – zarządzanie kryzysowe. Kilka dni temu, do tego elitarnego liceum rozpoczęły się już zapisy.
Już dziś wiadomo, że Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów w Łysej Górze będzie nosiło imię ostatniego prezydent RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który  zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej w drodze na uroczystości katyńskie.