Jarmark świętojański w Krainie Vesny

2021-06-29 08:08
Jarmark świętojański w Krainie Vesny

W sobotę 26 czerwca w Gnojniku na przysiółku Anczykówka odbył się Jarmark Świętojański organizowany przez Stowarzyszenie Vesna. Wydarzenie miało miejsce w powstającej Krainie Vesny, gdzie zlokalizowana będzie pierwsza w Polsce Senior Osada. Była to już ósma edycja wydarzenia świętojańskiego organizowanego przez Vesnę.

Na Jarmark Świętojański w pierwszej, popołudniowej turze przybyły grupy seniorów działające w Stowarzyszeniu Rodzina Kolpinga w oddziałach Dębno i Bochnia a także członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Kobylanki” z Kobyla. Następnie wieczorem do Krainy Vesny przyjechała liczna grupa seniorów Vesny z powiatu brzeskiego i zaprzyjaźnieni z Vesną członkowie Stowarzyszenia Seniorzy Alwerni.

Barwne stroje uczestników jarmarku, przygotowane wianki świętojańskie i prezentowane stoiska z rękodziełem artystycznym wyczarowały wyjątkowo plastyczny klimat wydarzenia. Wszyscy goście byli witani przez wodzireja Stanisława Gurgula i kapelę ludową. Seniorzy z Alwerni przyjechali w specjalnych stylizowanych na słowiańskie kostiumach i przygotowali specjalny okrzyk powitalny w następującym brzmieniu „My ludzie z Alwerni Gnojnikowi są my wierni”.

Jarmarkowi towarzyszyły warsztaty ceramiczne prowadzone przez Małgorzatę Żukrowską – Należyty i Kaję Mentel oraz rzeźbiarskie z budowaniem na miejscu pieca węgierskiego prowadzone przez Światosława Karwata. Tradycyjnie odbył się konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański. Jury w składzie: Agnieszka Skarżyńska – przewodnicząca jury, Andrzej Murczek, Alicja Paluch i Izabela Bujak oceniło 29 wianków i przyznało 3 pierwsze nagrody dla: I miejsce Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga z Bochni (powiat bocheński) – praca zbiorowa, II miejsce Teresa Powroźnik (powiat brzeski), III miejsce KGW „Kobylanki” z Kobyla (powiat bocheński) – praca zbiorowa. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatora i partnerów. Dyplomy i nagrody wręczali: Bożena Malaga-Wrona Prezes Stowarzyszenia Vesna, Sławomir Paterek Wójt Gminy Gnojnik i Maciej Podobiński Wicestarosta Powiatu Brzeskiego.

Uczestnicy Jarmarku mogli podziwiać prace rękodzieła artystycznego zaprezentowane przez następujących twórców: Alicję Paluch z Bochni (Artystyczne Wędrówki Alicji), Anetę Górowską z Gnojnika (torebki i serwetki), Ewę Panowską – Klich z Brzeska (koronkarstwo), KGW Kobylanki z Kobyla (koronki, decupage). Prace były prezentowane w przestrzeni przyrody, m.in. na sznurach podwieszonych pomiędzy drzewami i na kostkach pachnącego siana. O część gastronomiczną zadbała Restauracja Rzym z Brzeska serwując swojskie smaki. Uczestnicy wydarzenia mogli tańczyć na deskach plenerowej sceny, która została wypożyczona od OSP Lewniowa. Strażacy z Lewniowej wypożyczyli także kilka zestawów stołów biesiadnych.

Jarmark Świętojański został zorganizowany przez Stowarzyszenie Vesna przy wsparciu finansowym Powiatu Brzeskiego, Gminy Gnojnik, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z dotacji programu Aktywność Plus. Warto dodać, że Kraina Vesny z pierwszą w Polsce Senior Osadą powstaje przy wsparciu finansowym Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, który jest prowadzony przez Narodowy Instytut Wolności.

A.W.