Prawie 12 mln na inwestycje drogowo-chodnikowe

2021-05-07 13:33
Prawie 12 mln na inwestycje drogowo-chodnikowe

W piątek 7 maja otrzymaliśmy potwierdzenie dofinansowania trzech dużych inwestycji drogo-chodnikowych w Powiecie Brzeskim. Starosta Brzeski Andrzej Potępa w towarzystwie przedstawicieli Rady Powiatu Brzeskiego oraz parlamentarzystów z naszego regionu odebrał z rąk Wojewody Małopolskiego Ryszarda Pagacza czek na kwotę: 11 710 928 złotych.

Przypomnijmy, o jakich inwestycjach mowa:

• Jadowniki-Sterkowiec (ul. Małopolska) - 2,8 km, nowy chodnik i remont drogi,
  • Przyborów-Borzęcin - przebudowa drogi na długości 5,35 km i budowa chodnika w okolicach ronda i DPS,
  • Jadowniki (ul. W. Witosa) - przebudowa drogi na długości 2,23 km i 800 m nowego chodnika.

Dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych pokryje 55% kosztów wszytskich inwestycji. Reszta zostanie sfinansowana przez Powiat oraz gminy Brzesko i Borzęcin. Nie moglibyśmy przystąpić do programu, gdyby nie skrupulatnie opracowany budżet Powiatu na rok 2021. Zarząd Powiatu Brzeskiego zgodnie pracował nad zabezpieczeniem odpowiedniej ilości środków finansowych na pokrycie wkładu własnego, wymaganego podczas ubiegania się o dofinansowanie w ramach FDS.

Dzięki daleko idącym oszczędnościom, też w konsekwencji inwestycji, które pozwalają taniej funkcjonować naszym budynkom, po termomodernizacjach, instalacji odnawialnych źródeł energii, udało nam się w ciągu ostatnich lat wygospodarować dosyć sporą nadwyżkę budżetową i na ostatniej nadzwyczajnej sesji te pieniądze właśnie zostały podzielone na udział w Funduszu Dróg Samorządowych, ale też na inne przedsięwzięcia, które będą realizowane w tym roku. - mówił w radiu RDN starosta brzeski Andrzej Potępa.

Realizację zadań zaplanowano na dwa najbliższe lata. W sumie zostanie przebudowanych ponad 10 kilometrów dróg powiatowych, a co więcej - inwestycje zawierają także budowę w wyżej wymienionych miejscach nowych chodników.