Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

SYTUACJA I PROGNOZA HYDROLOGICZNO-METEOROLOGICZNA Z DNIA 13.04.2021

2021-04-13 14:55

STAN AKTUALNY (HYDROLOGIA)

 

Stany wody na rzekach w RP układają się w przewadze w strefie stanów średnich (ok. 75% stacji w RP). Stany wody utrzymujące się w strefie wody niskiej notowane są głównie w zlewni Odry oraz na rzekach Pojezierza Kaszubskiego. Po wiosennych roztopach pod koniec lutego i na początku marca na Bugu wciąż obserwujemy utrzymywanie się poziomu wody w strefie stanów wysokich punktowo przy przekroczonym stanie ostrzegawczym (Dorohusk). Po opadach z ostatniej doby na południu Polski obserwowany jest niewielki wzrost stanów wody na rzekach górskich.

 

 

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

 

Wtorek 13.04.2021

W dzień we wschodniej połowie kraju opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a miejscami też mokrego śniegu. Ogólna prognozowana suma opadów (za 12h rys. 1) : na południu woj. Mazowieckiego, Lubelskiego i w Śląskim do 10 mm.  Na południu woj. Śląskiego, w Małopolsce i Podkarpaciu do 15 mm. Na pozostałym obszarze około 5-8 mm. Prognozowana suma opadów śniegu (rys.2) w woj. Śląskim od 5 cm na północy i w centrum do 10 cm na południu województwa , a w województwie Małopolskim od 8 cm na północy  na do 15 cm na południu, w Podkarpackim do 5 cm.  Temperatura maksymalna od 4°C do 8°C; na Podhalu około 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północny i północno-zachodni, tylko na Pomorzu zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

 

W nocy wtorek/środa i środa w dzień (13/14.04 i 14.04)

Opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu będą się utrzymywały na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Na południowym wschodzie miejscami o natężeniu umiarkowanym. Maksymalna prognozowana suma opadów (w sumie za 24 h, rys. 3) do 25-30 mm na Lubelszczyźnie,  Podkarpaciu, południu Małopolski i Śląska. Na Kielecczyźnie oraz północy Małopolski do 20 mm. Opady śniegu i maksymalny możliwy przyrost pokrywy śnieżnej (w sumie za 24 h, rys. 4) od 3 cm do 10 cm na południu Lubelszczyzny i oraz do 15 cm na Podkarpaciu, a także od 10 cm do 30 cm w rejonach podgórskich Małopolski, Podkarpacia i woj. Śląskiego.  Na pozostałym obszarze wschodniej Polski do koło 3-5 cm. Temperatura w nocy od -1°C do 3°C, na wschodzie miejscami ślisko, na obszarach podgórskich od -4°C do -1°C. Temperatura w dzień od 1°C na południowym wschodzie do 8°C na zachodzie, a na obszarach podgórskich Podkarpacia i Małopolski od -1°C do 0°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem porywisty, północny i północno-zachodni. W górach  porywy wiatru do 60-90 km/h i tam będzie on powodował zamiecie i zawieje śnieżne.

 

W nocy środa/czwartek i czwartek. (14/15.04 i 15.04.2021)

 Opady deszczu ze śniegiem i śniegu, na południowym wschodzie oraz w Karpatach miejscami o natężeniu umiarkowanym. Maksymalna prognozowana suma opadów (za 24 h rys. 5) do 15-18  mm na przeważającym obszarze kraju. Najwięcej na południu Małopolski i Górnego Śląsk do około 20 mm. W Karpatach oraz na Pogórzu Karpackim i w Sudetach maksymalny prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej (za 24 h rys.6) o około 10-18 cm. Temperatura minimalna od 0°C do 3°C na obszarach podgórskich, od -4°C do-1°C. Temperatura maksymalna od 3°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty z kierunków północnych. W górach porywy wiatru do 70 km/h i tam wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

 

 

Piątek 16.04.2021

W całym kraju miejscami opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu. Najwięcej opadów, do około 10-15 mm, na południu Lubelszczyzny, Podkarpacia i w Małopolsce, oraz do 5 mm na południu Dolnego Śląska. W Sudetach i Karpatach przyrost pokrywy do 5-10 cm. Temperatura maksymalna w dzień od 1°C na południu i południowym zachodzie do 9°C na północnym wschodzie. Wiatr umiarkowany i porywisty, północno-wschodni.

 

 

PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Prognozowane są opady deszczu, które miejscami na południu województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego mogą sumarycznie osiągnąć wartości 75 mm. Są to sumy opadu, które średnio występują przez cały kwiecień. W górach wzrośnie pokrywa śnieżna w ciągu tego tygodnia o ponad 50 cm. Na obszarach niżej położonych również pojawią się opady śniegu w wysokości nawet do 10 cm, jednak w ciągu dnia, przy dodatnich temperaturach będą stopniowo topnieć. Tak wysokie sumy opadu deszczu w najbliższych dniach (do piątku) spowodują w południowej Polsce wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej, lokalnie przy przekroczonych stanach ostrzegawczych.

 

ZLEWNIA WISŁY

 

Sumy opadu deszczu i deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu najwyższe będą w woj. śląskim, małopolskim oraz podkarpackim. W najbliższych dniach notowane będą wzrosty stanów wody w zlewni Małej Wisły, Soły, Skawy, Raby, Dunajcu, Nidy, Wisłoki, Sanu i Kamiennej. Pod koniec tygodnia możliwe są punktowe przekroczenia stanów ostrzegawczych szczególnie w zlewni Małej Wisły, Brynicy, Soły, Skawy i Sanu. Nie prognozuje się osiągnięcia stanów alarmowych. Opady będą miały charakter ciągły a w wyższych partiach wyżyn oraz w górach będą miały charakter stały (opady śniegu). Skutkować to będzie stopniowymi wzrostami stanu wody w rzekach górnej zlewni Wisły, bez większych gwałtownych wzrostów. Stan wody na całym Bugu utrzyma się w strefie wody wysokiej a stan ostrzegawczy notowany będzie wciąż w Dorohusku.

W zlewni Wisły środkowej oraz dolnej notowane będą niewielkie wzrosty głównie w strefie wody średniej, miejscami niskiej i wysokiej. Na samej Wiśle na całym odcinku w najbliższych dniach występować będą wahania w strefie wody średniej z niewielką tendencją wzrostową.

 

ZLEWNIA ODRY

 

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przeważać będą niewielkie wahania wody z tendencją wzrostową w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. Początkowo w zlewniach dopływów górnej Odry oraz w zlewni górnej Kwisy i Nysy Łużyckiej zaznaczą się nieznaczne wzrosty stanów wody wynikające ze spływu wód opadowych. Lokalnie możliwe większe wahania, związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych i prowadzoną gospodarką wodną na zbiornikach. Pod koniec tygodnia na górnej Odrze oraz jej dopływach ponownie zaznaczą się wzrosty w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej. Sumy opadu deszczu w zlewni Odry będą mniejsze niż w zlewni Wisły.

Niewielkie wzrosty wystąpią również w zlewni Warty, głównie w strefie wody niskiej i średniej.

RZEKI PRZYMORZA

 

Do końca tygodnia wzdłuż Wybrzeża, w ujściu Wisły, na Zalewie Szczecińskim i w ujściu Odry prognozowane są wahania poziomów wody w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich, z niewielką tendencją wzrostową. Na rzekach Przymorza oraz rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego stany wody będą układały się w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie na Osie w strefie stanów wysokich. Sumy opadu deszczu na północy Polski nie będą wielkie i nie będą miały większego znaczenia na sytuację hydrologiczną w tej części kraju.