Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji PublicznejOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiPodhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targuwirtualny spacerCAF w StarostwieWojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowieplatforma e-puapAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski E-Sport CupTarnowska Organizacja TurystycznaMałopolska Organizacja TurystycznaZwiązek Powiatów PolskichStowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Social Media

Powiat Brzeski Facebook PowiatPowiat Brzeski Youtube

 

Powiat przeznaczył pieniądze na walkę z Covid-19

2020-11-10 08:07
Powiat przeznaczył pieniądze na walkę z Covid-19

Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę o przekazaniu środków finansowych dla brzeskiego szpitala z przeznaczeniem na zakup systemu do badań metodą biologii molekularnej. Ten nowoczesny sprzęt pozwoli na bardzo szybką diagnostykę Covid-19.Uchwała została podjęta podczas nadzwyczajnej sesji zwołanej z uwagi na rosnącą falę zachorowań i coraz trudniejszy dostęp do badań.

W związku z ogromną ilością pacjentów, zewnętrzne laboratoria, do których wysyłane są próbki, nie nadążają z ich badaniem i czas oczekiwania na wynik wydłużył się nawet do tygodnia. Taka sytuacja powoduje u potencjalnie chorych frustrację, a przede wszystkim rozszerzanie się pandemii.

Zarząd Powiatu uznał, że w trosce o naszych mieszkańców należy uniezależnić się od niewydolnego systemu i wyposażyć szpital we własny, nowoczesny i szybki system diagnostyczny. Sprzęt ma kosztować około 600 000 zł i będzie sfinansowany w dwóch ratach. W tym roku Rada Powiatu przekazała szpitalowi kwotę 300 000 zł, aby niezwłocznie rozpoczęła się procedura zakupu i jak najszybsze uruchomienie diagnostyki. Pozostała część finansowania zostanie przekazana do szpitala na początku przyszłego roku, po uchwaleniu budżetu na rok 2021.

System do diagnostyki metodą biologii molekularnej to obecnie najnowocześniejszy, najszybszy i najdokładniejszy sposób na wykrywanie zakażenia Covid-19 oraz przeprowadzania badań genetycznych i mikrobiologicznych w diagnostyce wielu innych chorób. Pozwala na zbadanie blisko 100 próbek jednocześnie, a wyniki są znane w ciągu kilku godzin. Taka wydajność pozwoli, aby wszyscy, którzy zgłoszą się do badania, otrzymali wynik jeszcze tego samego dnia.

Szpital już rozpoczął proces zakupu i biorąc pod uwagę terminy, wynikające z procedury zamówień publicznych, rozstrzygnięcie przetargu, dostawę i montaż urządzeń, pierwsze badania powinny się odbyć za około 2 miesiące.