Apel Izby Aptekarskiej

2020-10-20 15:13
Apel Izby Aptekarskiej

Szanowni Państwo,

Ostatnie decyzje władz centralnych podjęte związku w z koniecznością przeciwdziałania rozprzestrzenianiu koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19  w tym częściowe zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków, pociągnęło za sobą  konieczność zaopiekowania się dziećmi wielu osób, w tym farmaceutów. Niezależnie od powyższego, farmaceutki i farmaceuci narażeni na kontakt z chorymi pacjentami i tym samym znajdujący się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia, być może zmuszeni będą do skorzystania ze zwolnień lekarskich lub będą skierowani na kwarantannę. Powyższe okoliczności mogą skutkować brakami kadrowymi w aptekach.

Wielu przedsiębiorców wobec niemożności zapewnienia odpowiedniej obsady fachowymi pracownikami, w zgodzie nie tylko z prawem farmaceutycznym, ale także z  prawem pracy, zmuszona będzie skrócić godziny pracy apteki. Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie w pełni rozumie tę sytuację. Skrócenie godzin pracy aptek będzie bez wątpienia bardzo trudną decyzją, ale niezbędną do zapewnienia ciągłości dostaw leków.

W związku z powyższym apeluję do Pacjentów, aby:

• sprawdzili zapasy leków swojej apteczce domowej – może są wystarczające i nie ma potrzeby zaopatrywać się w nowe
  • chorzy nie szli do apteki, ale poprosili o wykupienie leków rodzinę znajomych, sąsiadów
  • nie robili nieracjonalnych zapasów leków
  • ograniczyli się do zakupu produktów niezbędnych
  • nie zabierali do apteki dzieci
  • będąc w aptece zastosowali się do wytycznych by nie narażać personelu apteki i siebie

z poważaniem,

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie