Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji PublicznejOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiPodhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targuwirtualny spacerCAF w StarostwieProgram Rozwoju Obszarów WiejskichWojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowieplatforma e-puapAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiTarnowska Organizacja TurystycznaMałopolska Organizacja TurystycznaZwiązek Powiatów PolskichStowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Social Media

Powiat Brzeski Facebook PowiatPowiat Brzeski Youtube

Nowe urządzenie zabiegowe w Oddziale Urologii

2020-09-10 14:54
Nowe urządzenie zabiegowe w Oddziale Urologii

Szpital Powiatowy w Brzesku zakupił generator wiązki laserowej do rozkruszania kamieni w drogach moczowych. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, którzy zmagają się z kamicą nerek, moczowodu i pęcherza. Lekarze urolodzy przeszli już szkolenie z nowym sprzętem i operują przy wykorzystaniu tego urządzenia. W pierwszych zabiegach RIRS (małoinwazyjne leczenie operacyjne kamicy nerkowej) urologów szpitala w Brzesku szkolił i pomagał lek.med. Przemysław Zimnoch z II Kliniki Urologii CMKP w Warszawie.

Podczas zabiegów kamienie rozkruszane są laserowo, zamiast stosowanych do tej pory metod z wykorzystaniem urządzeń pneumatycznych czy ultradźwiękowych.

Wykorzystanie tej metody pozwala na kruszenie kamieni, których twardość porównywana jest do metalu

podkreśla lek. med. Marek Niekurzak, Lekarz Kierujący Oddziałem Urologii Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Przy wykonywaniu zabiegu urządzeniem tego typu pacjenci praktycznie nie odczuwają bólu.

Ponieważ włókno laserowe jest giętkie do penetrowania dróg moczowych wykorzystujemy giętkie endoskopy, które układają się wzdłuż naturalnych krzywizn układu moczowego. To minimalizuje ból odczuwalny przy tego typu zabiegach. Nie było to możliwe gdy używaliśmy sprzętu metalowego, sztywnego

podkreśla lek. med. Marek Niekurzak.

Warto dodać, że nowe urządzenie pozwala lekarzom dotrzeć do najdalszych zakamarków układu moczowego i wykruszyć znajdujące się tam kamienie do postaci pyłu czy piasku, który następnie bez problemu zostaje wypłukany.

Wydatek realizowany w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Źródło: SP ZOZ w Brzesku