KWARANTANNA DOMOWA - przestrzegaj jej zasad

2020-04-08 13:20
KWARANTANNA DOMOWA - przestrzegaj jej zasad

Kwarantanna to izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Jeśli wiesz, że miałeś kontakt z chorymi na COVID-19, skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Kwarantanna trwa 14 dni, ale o jej długości decyduje lekarz.

Znajdź numer telefonu do najbliższej stacji

Przestrzegaj następujących zasad:

1. Zostań w domu – pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się z koronawirusem, one też podlegają kwarantannie.
  2. Jeśli musisz mieć kontakt z kimś, zachowaj odstęp na 2 metry
  3. Wywieś kartkę o kwarantannie na drzwiach/ogrodzeniu.
  4. W miarę możliwości powinieneś przebywać w określonym pokoju, a jeśli w domu jest więcej łazienek, korzystaj tylko z jednej. Ogranicz powierzchnię, która będzie wymagała dezynfekcji.
  5. Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
  6. Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
  7. Ogranicz kontakt ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami: Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby ograniczać z nimi kontakt. Unikaj szczególnie głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem. Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w jego pobliżu podczas kwarantanny, umyj ręce przed i po kontakcie z nim oraz załóż maskę na twarz.
  8. Załóż maskę lub szalik/chustkę na twarz, jeśli ma do Ciebie przyjechać lekarz lub karetka.
  9. Przestrzegaj zasad higieny:
    • codziennie czyść wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne,
    • codziennie czyść dokładnie łazienkę i kuchnię,
    • pierz swoje rzeczy, pościel, ręczniki, ubrania (jak najczęściej), w temperaturze 60 stopni. Nie używaj niczego, co wymaga prania ręcznego,
    • dezynfekuj miejsca zanieczyszczone płynami ustrojowymi, czyść również wszystkie powierzchnie, które mogą zawierać krew, stolec lub płyny ustrojowe.Używaj środków czyszczących/dezynfekujących zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jeśli sięgnąłeś po produkt, którego na co dzień nie używasz, a który Ci polecono jako skuteczny na wirusy, sprawdź, czy możesz używać tego w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie lub zwierzęta, i czy nie powinieneś przy jego stosowaniu zachować środków ostrożności, np. używać rękawiczek i zapewnić dobrą wentylację.
  10. Dbaj o to, by Twój organizm miał zapewnione wszystko, co niezbędne do dobrego funkcjonowania: wysypiaj się, jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, pij dużo wody.
  11. Monitoruj swój stan zdrowia:
    • regularnie mierz sobie temperaturę,
    • zastanów się, jak się czujesz, czy nie masz problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów,
    • jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij porady medycznej przez telefon.

Pamiętaj! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi Ci mandat karny w wysokości do 30 tys. zł.

Źródło: www.pacjent.gov.pl

całodobowa infolinia NFZ