Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

bip.jpgmalopolska.jpgpowiat-leborski.jpgpwsznt.jpgwirtualny-spacer.jpgzwiazek-powiatow.jpgcaf.jpgprow.jpgwybory-1.jpglogo.jpgepuap.jpgsport.jpg

Social Media

Powiat Brzeski Facebook PowiatPowiat Brzeski Youtube

Starosta Brzeski w RDN Małopolska

2020-03-20 08:50
Starosta Brzeski w RDN Małopolska

Tylko dyscyplina może nas uratować. Żadne restrykcje nie zatrzymają koronawirusa jeżeli sami będziemy zachowywać się nieodpowiedzialnie – mówi starosta brzeski Andrzej Potępa.

W programie Słowo za Słowo podawał przykłady bezmyślnych zachowań mieszkańców, którzy czas kwarantanny wykorzystują np. na załatwianie spraw w urzędzie. Kolejne nieodpowiedzialne zachowanie doprowadziło do paraliżu brzeskiego SORu, kiedy zgłosił się tam mężczyzna z objawami infekcji i powiedział, że wcześniej pił alkohol z kolegą, który wrócił z Niemiec. W efekcie praca oddziału na kilka godzin była sparaliżowana a pięciu ratowników wylądowało na przymusowej kwarantannie.

– Ja apeluję o to żeby jednak to zagrożenie potraktować bardzo poważnie, bo największa fala zachorowań dopiero przed nami. Jeśli będziemy zdyscyplinowani to unikniemy dużej epidemii. Tylko dyscyplina może nas uratować.

Starosta brzeski przypomniał, że osoby które podejrzewają u siebie koronawirusa, w pierwszej kolejności powinny dzwonić do sanepidu. Apelował aby wizyty planowe u lekarzy przekładać na inne terminy, a sprawy w starostwie, w miarę możliwości załatwiać mailowo lub telefonicznie.

Prosił jednocześnie aby do urzędu przychodzić tylko wtedy kiedy jest to konieczne.

– Jeżeli niezbędna jest osobista wizyta to ona jest możliwa po wcześniejszym umówieniu, bo są wydziały w których trzeba się pojawić osobiście, mówię o Budowictwie, Geodezji czy Wydziale Komunikacji i Transportu. Wtedy po wcześniejszym umówieniu się na dzień i godzinę można przyjść. My udostępniamy środki ochrony osobistej, maseczkę, żel do dezynfekcji rąk, rękawice. Natomiast apel i prośba – załatwiamy tylko sprawy naprawdę niezbędne!

Starosta poinformował również o czasowym zawieszeniu działalności zespołu ds. orzekania niepełnosprawności.

Na terenie powiatu brzeskiego wygospodarowano także miejsca kwarantanny dla osób, które np. wracają z zagranicy nie mają możliwości odizolowania się od społeczeństwa. W dwóch obiektach są 52 miejsca. Właśnie w tym obiekcie ostatnią dobę spędziło pięciu ratowników SOR-u.

Na terenie powiatu brzeskiego nie potwierdzono dotąd żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Źródło: RDN Małopolska