bip.jpgmalopolska.jpgpowiat-leborski.jpgpwsznt.jpgwirtualny-spacer.jpgzwiazek-powiatow.jpgcaf.jpgprow.jpgwybory-1.jpglogo.jpgepuap.jpgsport.jpg

Apel Okręgowej Rady Aptekarskiej

2020-03-20 12:07
Apel Okręgowej Rady Aptekarskiej

Ostatnie decyzje władz centralnych podjęte w związku z koniecznością przeciwdziałania rozprzestrzenianiu koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 w tym zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków, pociągnęło za sobą konieczność zaopiekowania się dziećmi wielu osób, w tym farmaceutów. Niezależnie od powyższego, farmaceutki i farmaceuci narażeni na kontakt z chorymi pacjentami i tym samym znajdujący się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia, być może zmuszeni będą do skorzystania ze zwolnień lekarskich. Powyższe okoliczności mogą skutkować brakami kadrowymi w aptekach.

Wielu przedsiębiorców wobec niemożności zapewnienia odpowiedniej obsady fachowymi pracownikami, w zgodzie nie tylko z prawem farmaceutycznym, ale także z prawem pracy, zmuszona będzie skrócić godziny pracy apteki. Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie w pełni rozumie te sytuację. Skrócenie godzin pracy aptek będzie bez wątpienia bardzo trudną decyzją, ale niezbędną do zapewnienia ciągłości dostaw leków.

Przypomniałam członkom Izby o obowiązku informowania władz powiatu, Oddziału NFZ i Wojewódzkiego Inspektowa Farmaceutycznego o skróceniu godzin pracy. Jednocześnie zwracam się do Pacjentów, aby dbali o farmaceutów, którzy są najbardziej narażeni na bezpośredni kontakt z osobami chorymi.

Apeluję do Pacjentów, aby:

• sprawdzili zapasy leków swojej apteczce domowej – może są wystarczające i nie ma potrzeby zaopatrywać się w nowe
  • chorzy nie szli do apteki, ale poprosili o wykupienie leków rodzinę znajomych, sąsiadów
  • nie robili nieracjonalnych zapasów leków
  • ograniczyli się do zakupu produktów niezbędnych
  • nie zabierali do apteki dzieci
  • będąc w aptece zastosowali się do wytycznych by nie narażać personelu apteki i siebie

Okręgowej Rady Aptekarskiej