Wyjątkowa akcja krwiodawstwa

2020-02-20 15:56
Wyjątkowa akcja krwiodawstwa

17 lutego 2020 roku w Zespole Szkół w Czchowie miała miejsce niecodzienna akcja oddawania krwi. Akcja została zorganizowana przez młodzieżowy Klub HDK „Krewniak” , który w tym roku świętuje dziesięciolecie swojego powstania. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Starosty Powiatowego w Brzesku Pana Andrzeja Potępy.

"Młoda krew ratuje życie" - to przewodnie hasło w 100% odzwierciedlało ideę młodzieży, która z ogromnym entuzjazmem przystąpiła do oddawania krwi. Ekipa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie zarejestrowała w tym dniu łącznie ponad dwudziestu dawców, wśród których znaleźli się głównie pełnoletni uczniowie szkoły. Nie zabrakło również absolwentów, nauczycieli oraz gości z zewnątrz. Łącznie do donacji zostało zakwalifikowanych 13 osób a jej efektem był wynik 5,85 litra krwi pełnej.

Z okazji Jubileuszu dziesięciolecia Klubu oraz przypadających Walentynek wydarzenie miało specjalny, urokliwy charakter. Wolontariusze i członkowie Szkolnego Koła PCK rozdawali upominki promocyjne, częstowali gorącą czekoladą. Były kwiaty, podziękowania oraz kartki od potencjalnego pacjenta zaprojektowane przez ucznia Technikum Informatycznego.

Na szczególną pochwałę zasługuje uczennica Technikum Ekonomicznego –Monika Klimek, która honorowo oddała krew w dniu swoich 18 urodzin. Ten wspaniały gest okazał się symbolicznym przypieczętowaniem wejścia w dorosłość.

Przez okres dziesięciu lat młodzieżowy Klub HDK zorganizował 22 akcje krwiodawstwa, w tym akcje wyjazdowe, zarejestrował ponad 380 dawców i na koncie ma ponad 170 litrów krwi. Klub zajmuje się działalnością edukacyjną, społeczną i promującą honorowe krwiodawstwo. Wielokrotnie był wyróżniany w konkursach Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego PCK pod nazwą „Młoda krew ratuje życie”, dwukrotnie zajmując pierwsze miejsce w województwie w kategorii promocji honorowego krwiodawstwa. Ponadto w szkole organizowane są cykliczne spotkania i prelekcje z lekarzami, specjalistami transplantologii oraz konkursy tematyczne.

Fakt tak dużego zaangażowania młodzieży w tę formę pomocy napawa optymizmem, stanowi dowód dojrzałości młodych ludzi a dla wychowawców jest potwierdzeniem przygotowania do życia odpowiedzialnych obywateli.

Autor: Opiekun Klubu HDK Izabela Ancukiewicz