Kwalifikacja wojskowa

2013-02-19 13:07
Kwalifikacja wojskowa

•    urodzeni w 1994 roku;
•    urodzeni w latach 1989 – 1993 – jeżeli nie określono dotąd ich zdolności do czynnej służby wojskowej;
•    osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
•    osoby urodzone w latach 1992 – 1993, które:
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem urzędowania powiatowej komisji lekarskiej,
- zostały uznawane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu urzędowania powiatowej komisji lekarskiej w 2013 roku, a osoby te złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę tej kategorii zdolności przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej na danym terenie.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają również kobiety urodzone w latach 1989-1994 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2012/2013 kończą naukę w szkołach lub na uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół.

Osoby zgłaszające się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy, muszą pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, fotografię o wymiarach 3×4 cm bez nakrycia głowy, a także dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia albo fakt pobierania nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Powiatowa Komisja Lekarska orzeka o zaliczeniu do jednej z kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej na podstawie badań, przeprowadzonych przez lekarza wchodzącego w skład tej komisji. Komisja bierze także pod uwagę przedstawioną przez osobę podlegającą badaniu dokumentację lekarską, która ułatwi komisji diagnozowanie i wydanie właściwego orzeczenia o zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby, które zgłaszają się do kwalifikacji wojskowej po raz kolejny, powinni posiadać dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, książeczkę wojskową oraz dokumenty lekarskie dotyczące zmian w stanie zdrowia w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.