Zaproszenie do projektu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Brzesku

2019-11-14 10:31
Zaproszenie do projektu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Brzesku

W ramach przedsięwzięcia Ośrodek KARTA realizuje akcje edukacyjne, obrazujące uwikłanie jednostki w różne wymiary działania systemu totalitarnego. Scenariusz ogólny projektu został oparty na wspomnieniach ludzi „wsysanych” i wykorzystywanych przez machinę systemu nazistowskiego. Do przygotowania tego scenariusza posłużyły m.in. fragmenty książek: „Wasserpolacken. Relacja Polaka w służbie Wehrmachtu” J. Cerafickiego, „Neger, neger. Opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca w nazistowskich Niemczech” H.J. Massaquoi, „Przemytnicy życia” B.K. Świerczyńskiego oraz antologia „Wypędzone”.

Pierwszym elementem projektu będą warsztaty edukacyjno-teatralne dla uczniów liceum, uruchamiające wyobraźnię i wprowadzające w tematykę. Pierwszego dnia zakładamy zorganizowanie kilkugodzinnego warsztatu, prowadzonego przez edukatorki z warszawskiego Teatru Ochoty, odbywającego się na terenie szkoły i angażującego wybraną grupę uczniów Po południu drugiego dnia zapraszamy na otwarte spotkania o charakterze prezentacji multimedialnej z udziałem lektora czytającego fragmenty publikacji wspomnieniowych – osobiste relacje pozwalają uświadomić odbiorcom złożoności warunków, w jakich autorzy/bohaterowie zapisów zmuszeni byli podejmować decyzje.

W ramach projektu przekazujemy pakiety publikacji Ośrodka KARTA miejscowej bibliotece oraz bibliotece szkoły zaangażowanej w projekt.

Źródło: ZSP nr 1 w Brzesku