100-lecie obchodów służb sanitarnych

2019-10-04 08:12
100-lecie obchodów służb sanitarnych

Z okazji obchodów Jubileuszu 100-lecia Służb Sanitarnych w Polsce 30 września 2019 roku w Kopalni Soli Wieliczka odbyła się okolicznościowa, uroczysta konferencja nt.: ,,Zdrowie najwyższym dobrem i celem - historia i efekty 100 lat działalności służb sanitarno-epidemiologicznych w Małopolsce”. Wydarzenie było okazją do przypomnienia historii, podsumowania obecnej działalności, a także podkreślenia wagi wyzwań, które stoją przed współczesnymi służbami sanitarnymi.

zdjecie-6.jpg

zdjecie.jpg

Współorganizatorem tej uroczystej konferencji byli Prezydenci Miast i Starostowie Powiatowi województwa małopolskiego.

Patronat nad konferencją objęli Pan Minister Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny, Pan Piotr Ćwik – Wojewoda Małopolski oraz Pan Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.

Uroczystego otwarcia dokonał Pan Jarosław Foremny – Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, następnie głos zabrali:

Pan Konrad Dziobek – Sekretarz Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Andrzeju Dudzie oraz Doradca Prezydenta, Pani Józefa Szczurek Żelazko – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowa, Pan Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny, Piotr Ćwik – Wojewoda Małopolski,

Pan senator Jerzy  Fedorowicz, Pani poseł Urszula Rusecka, Pani poseł Lidia Gądek.

W imieniu Pana Andrzeja Adamczyka – Ministra Infrastruktury list odczytał Tomasz Tomala – Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury. Następnie Pan Profesor Jan Duda odczytał list w imieniu Pana Witolda Kozłowskiego – Marszałka Województwa Małopolskiego.

Oprócz ww. znakomitych gości spotkanie uświetniła także obecność przedstawicieli małopolskich parlamentarzystów, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przedstawicieli wojewódzkich i powiatowych władz samorządowych, zespolonych służb i inspekcji, podmiotów leczniczych, pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

zdjecie-5.jpg

zdjecie-2.jpg

zdjecie-1.jpg

Kolejnym elementem konferencji był wykład pt. ,,Co było przed wielkim wybuchem? Początki, rola i zadania  Państwowego Centralnego Zakładu Epidemiologicznego do 1919 r.” który wygłosił dr Grzegorz Juszczyk dyrektor Państwowego Zakładu Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

100-letnią historię służby sanitarno-epidemiologicznej w odrodzonej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem roli Małopolski, przedstawił Jarosław Foremny – Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Po części naukowej Pan Jarosław Pinkas Główny – Inspektor Sanitarny oraz Pan Piotr Ćwik – Wojewoda Małopolski w imieniu Prezydenta RP wręczyli odznaczenia państwowe najbardziej zasłużonym pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którzy swoim zaangażowaniem, sumienną, wieloletnią pracą aktywnie rozwijali i rozwijają działalność służb sanitarnych w Małopolsce.

Konferencja zakończyła się koncertem w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Górniczej „Kopalni Soli Wieliczka”.

Podsumowaniem konferencji oraz działalności służb sanitarnych niech będą słowa wypowiedziane przez  Pana Piotra Ćwika – Wojewody Małopolskiego: ,,O działalności służb sanitarno-epidemiologicznych słychać rzadko, co oznacza, że działają one dobrze. Bardzo się cieszę z obecności na tej konferencji, która jest podsumowaniem długiej i ciekawej historii instytucji tak ważnej bo dotyczącej zdrowia Polaków. Życzę dalszych sukcesów w realizacji stawianych sobie celów” oraz słowa Pana Jarosława Pinkasa – Głównego Inspektora Sanitarnego: ,,Jak będzie wyglądało następne sto lat? Będziemy mieli jeszcze więcej zadań. Bo Inspekcja Sanitarna towarzyszy obywatelom codziennie i zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne Polakom”.

Źródło: WSSE Kraków