Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku informuje

2013-01-21 10:39
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku informuje

W związku z potwierdzonym przypadkiem choroby zakaźnej-wścieklizny, na terenie powiatu brzeskiego oraz wyznaczeniem obszaru zagrożonego wystąpieniem wścieklizny zwanego dalej obszarem zagrożonym w gminach , Gnojnik, Iwkowa, Brzesko w celu ograniczenia ryzyka zagrożenia epizootycznego związanego z szerzeniem się choroby zakaźnej w zakresie działań profilaktycznych zmierzających do ograniczenia występowania przypadków wścieklizny u zwierząt należy w szczególności:   

  1. Przestrzegać obowiązkowych szczepień psów przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesiąca życia a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Zgodnie z art. 85 ust.lpkt.9 w/w ustawy kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie podlega karze grzywny.
  2. Trzymać zwierzęta domowe pod ścisłą kontrolą i ograniczyć ewentualny kontakt z dzikimi zwierzętami ,które mogą stanowić potencjalny rezerwuar wirusa wścieklizny.
  3. Zachować szczególną ostrożności w kontaktach z zwierzętami bezdomnymi wykazującymi atypowe zachowanie.
  4. Zachować szczególnej ostrożności w czasie wycieczek do lasu i terenów gdzie przebywają dzikie zwierzęta.
  5. Ograniczyć wypas zwierząt gospodarskich na pastwiskach i wybiegach bez nadzoru.