"Porębianie" na I miejscu

2019-05-30 08:38
"Porębianie" na I miejscu

I miejsce dla Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie” w kategorii młodzieżowy zespół prezentujący folklor w formie artystycznie opracowanej oraz II miejsce dla Kobiecej Grupy Śpiewaczej Zespołu Pieśni i Tańca "Porębianie" podczas 37. Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych "Krakowski Wianek" 2019.

I miejsce dla Zespołu Pieśni i Tańca "Porębianie"

występ Zespołu Pieśni i Tańca "Porębianie"

Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” działa nieprzerwanie od 1991 roku, w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej. Został założony z inicjatywy pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które obok innych czynności, zbierały się na wspólne śpiewanie. A że wychodziło im to dobrze i ładnie, zainteresowało to ówczesnego Dyrektora MOK w Brzesku i tak do grupy dołączyła kapela, znalazły się stroje, zaczęli dołączać młodzi ludzie. I tak oto z grupy śpiewających pań zaczął formować się Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” z bogatym programem scenicznym.

Przez te 28 lat wiele dziesiątek osób tańczyło i śpiewało wspólnie polskie pieśni ludowe, a tym samym przekazywało tradycję swoich przodków. Obecnie Zespół tworzą: tańcząca grupa młodzieży, męska i kobieca grupa śpiewacza oraz grupa dzieci. Często na scenie stają obok siebie trzy pokolenia ludzi z pasją do tańca i śpiewania. „Porębianie” prezentują zarówno tańce i przyśpiewki swojego regionu, czyli Krakowiaków Wschodnich, ale również tańce i przyśpiewki regionu rzeszowskiego, łowickiego, śląskiego, Lachów Sądeckich oraz Górali Żywieckich. Grupa Śpiewacza prezentuje przyśpiewki i stare pieśni z regionu oraz pieśni patriotyczne, a także bogaty program kolęd i pastorałek. Zespół „Porębianie” poznaje i przekazuje tradycje regionu brzeskiego, prezentując programy obrzędowe związane z ważnymi świętami i zwyczajami dyktowanymi porami roku, jak „Wyskubek”, „Plewienie lnu”, „Wyżynek, czyli zakończenie żniw”, „Dróżbacka”, „Kiszenie kapusty”.

Zespół „Porębianie” zdobywa liczne nagrody, bierze udział w konkursach i przeglądach w kraju i za granicą. Promuje Polskę i polską kulturę w krajach europejskich. Do tej pory artyści odwiedzili: Węgry, Niemcy, Chorwację, Belgię, Francję, Bułgarię i Macedonię.